Dawid Moremski
Treści:
Siema. Oczywiście, że tak. Wszystko ma kalorie. Zwłaszcza, jeżeli jest to naładowany cukrami prostymi napój. Każda kaloria się liczy. Załóżmy, że nie wliczałbyś tam jakichś produktów właśnie typu Pepsi czy Cola. Są to napoje dość kaloryczne więc łatwo przesadzić i zafundować sobie duża nadwyżkę kaloryczną. Unikaj raczej takich produktów bo nic nie wniosą do diety a tylko namotają :P Fakt, jeżeli uda Ci się to upchać do zapotrzebowania to jeszcze ujdzie, ale nie lepiej nabić tych kalorii po przez dołożenie czegoś wartościowego do posiłku? hmm? Więcej można podjeść i nie są to 'puste kalorie'. Od czasu do czasu jak najbardziej, ale i tak należy wliczać do spożytych kalorii w ciągu dnia. Pozdrawiam :D
Siema. BCAA są to aminokwasy rozgałęzione, których jednymi z zastosowań są chronienie naszych mięśni przed rozpadem (działanie antykataboliczne) oraz poprawa regeneracji. Do tego po części usprawnia procesy anaboliczne. Co do znaczenia w okresie redukcji. Moim zdaniem jest w pewnym sensie pomocne ale nie niezbędne. Sam ostatnimi czasy przeprowadzałem redukcję bez tego suplementu i nie narzekam :D Co do stosowania to 1g/10kgmc 30 min przed treningiem i bezpośrednio po. Pozdrawiam :)
Siema Mateusz. To ile kalorii powinieneś spożywać zależy od typu Twojego metabolizmu oraz aktywności fizycznej oraz celu : masa/redukcja (skorzystaj ze wzoru 24 x waga x 1.3-1.7 (zależy właśnie od aktywności fizycznej, im większa tym większy współczynnik)). Do tego dodasz/odejmiesz ok 200-500 kcal i będziesz musiał sprawdzić przez okres 2 tyg czy jest to odpowiednia ilość kalorii do chudnięcia/tycia. Później dobierz odpowiednio makroskładniki (na kilogram masy ciała : około 2g białka, około 1g tłuszczu a reszta zapotrzebowania będą stanowić węglowodany). Jedz co ok 3 godziny odpowiednio zbilansowane posiłki. Z tygodnia na tydzień trzeba dodawać/odejmować ok 100kcal. Jeżeli chodzi o produkty z jakich należy korzystać to : Białko (np. kurczak, indyk, ryby, wołowina, jajka, twaróg, serek wiejski i jeżeli masz w planach to odżywka białkowa), Węglowodany (np. ryż biały, brązowy, makaron pełnoziarnisty, chleb razowy, wafle ryżowe, ziemniaki, warzywa, owoce w niewielkich ilościach), Tłuszcze (np. orzechy laskowe, włoskie, ryby, olej lniany, rzepakowy, z pestek winogron, ryżowy, migdały, masło orzechowe naturalne). Jeżeli jeszcze coś nie jasne to daj znać a postaram się bardziej szczegółowo to opisać :) Pozdrawiam.
Siema. Oczywiście, dieta będzie stanowić 70% sukcesu. Ja jak najbardziej zachęcam, Cie żebyś sam spróbował ułożyć sobie tą dietę. Pozwolę sobie skorzystać z mojej wypowiedzi z innego tematu, gdyż nie widzę sensu przepisywania tego samego ( sorka za lenistwo xD). A więc tak: " Wylicz swoje zapotrzebowanie (waga x 24 x 1.3-1.7(zależy od aktywności fizycznej)). Dodaj do tego ok 200-500kcal (jeżeli chodzi o dobór makroskładników to przyjmij że będziesz spożywał 1,6-2g białka/kgmc, 1g tłuszczy/kgmc a resztę zapotrzebowania będą stanowić węglowodany) i trzymaj takie zapotrzebowanie przez okres ok 2 tyg. i patrz czy waga się zmienia czy nie. Jeżeli stoi to ponownie dodaj ok 200kcal i to samo (oczywiście dodajemy po równo z węgli tłuszczy i białek). Obserwuj czy coś się zmienia. Jeżeli waga zacznie rosnąć to znaczy, że ilość kalorii jest odpowiednia do nabierania masy (ja proponuję też, żeby te przybieranie na wadzę nie było zbyt duże bo podleję Cie tłuszczem za mocno, ok 0.5kg/tydzień jest ok). No i stopniowo wtedy zwiększaj kaloryczność diety o ok 100kcal tygodniowo (po równo z b. t. w.). Rozłóż sobie całe zapotrzebowanie na ok 4-6 odpowiednio zbilansowanych posiłków(ogranicz tłuszcze w około treningowych, na noc ogranicz węgle ale nie wyrzucaj całkowicie - pomogą w regeneracji (również zależy od tego kiedy wykonujesz trening - jeżeli późno to śmiało ładuj węgle). No i tutaj masz spis przykładowych produktów na których powinieneś opierać swoje posiłki : Białko (np. kurczak, indyk, ryby, wołowina, jajka, twaróg, serek wiejski i jeżeli masz w planach to odżywka białkowa), Węglowodany (np. ryż biały, brązowy, makaron pełnoziarnisty, chleb razowy, wafle ryżowe, ziemniaki, warzywa, owoce w niewielkich ilościach), Tłuszcze (np. orzechy laskowe, włoskie, ryby, olej lniany, rzepakowy, z pestek winogron, ryżowy, migdały, masło orzechowe naturalne). " Do tego proponuję udać się na siłownie i zacząć trenować ( chyba, że już trenujesz ). Do tego włączyć trening cardio. Zaczynając od małych ilości np: 2 x 30 min i później stopniowo zwiększając co tydzień/ co dwa tygodnie. Jeżeli masz jakieś pytania odnośnie tego co napisałem albo zupełnie inne to zadawaj :) Pozdrawiam serdecznie.
Siema. Jedzenie jest podstawą do nabierania jak i utraty wagi, a ściślej dieta. Nie traktuj odżywek jako zastępnik diety tylko jako jej uzupełnienie. Więc proponuję najpierw przysiąść do diety i uwzględnić w niej nadwyżkę kaloryczną. Czyli pierwszym krokiem będzie wyliczenie sobie ogólnego zapotrzebowania kalorycznego (waga x 24 x 1.3-1.7 (zależy od poziomu aktywności fizycznej)). Dodaj od tego 10% ogólnego zapotrzebowania, czyli prościej to wychodzi mniej więcej ok. 200-500 kcal. Przyjmij, że np. 50 % to węglowodany 20 % tłuszcze i 30 % białko (albo przyjmij ok 2g/kgmc białka 1g/kgmc tłuszczy, a reszte zapotrzebowania będą stanowić węglowodany - moim zdaniem łatwiejszy i wygodniejszy sposób). Jeżeli po dodaniu tych ok 200-500 kcal waga stoi to znowu dodaj ok 200kcal (po równo z wegli tłuszczy białek) i obserwuj na wadzę czy coś rusza. Taki bezpieczny przyrost to jest ok 0.5 kg na tydzień. Później należy stopniowo dodawać ok 100kcal tygodniowo (po równo z węgli tłuszczy białek). Korzystaj ze zdrowych źródeł owych makroskładników i według nich ustal sobie odpowiednio zbilansowane posiłki (ogranicz tłuszcze w około treningowych, na noc ogranicz węgle ale nie wyrzucaj całkowicie - pomogą w regeneracji). Cale zapotrzebowanie rozdziel sobie na 4-6 posiłków odpowiednio zbilansowanych. No a produkty z jakich należy korzystać przy układaniu diety: Białko (np. kurczak, indyk, ryby, wołowina, jajka, twaróg, serek wiejski i jeżeli masz w planach to odżywka białkowa), Węglowodany (np. ryż biały, brązowy, makaron pełnoziarnisty, chleb razowy, wafle ryżowe, ziemniaki, warzywa, owoce w niewielkich ilościach), Tłuszcze (np. orzechy laskowe, włoskie, ryby, olej lniany, rzepakowy, z pestek winogron, ryżowy, migdały, masło orzechowe naturalne). Zacznij jeść porządnie i nie traktuj suplementów jako coś co samo w sobie jest bazą do budowania naszej sylwetki. Mam nadzieję, że trochę pomogłem :D Uszanowanko :)
Siema. Waga idzie w górę = zapotrzebowanie kaloryczne idzie w górę. Na tym to polega. Tak więc dodawaj co tydzień ok 100kcal (po równo z węgli, białek i tłuszczy). 1g białka to 4kcal | 1g węglowodanów to 4kcal | 1g tłuszczy to 9kcal. Załóżmy że dodamy po 35kcal z każdego makroskładnika. Czyli tak na oko dodasz ok 8g białka, 8g węglowodanów i 4g tłuszczy. Co do Twojego pytania. Jeżeli dodajesz te 5g ww to nie musisz wyliczać od nowa zapotrzebowania, po prostu dodajesz do niego (bazując na Twoim przykładzie) 20kcal ;) Mam nadzieję, że o to Ci chodziło. Pozdrawiam :)