Krystian Chaustowicz
Treści:
Rodzaj treningu tlenowego charakteryzuje się danym procentem maksymalnego tętna(220-(minus) wiek). Trening aerobowy charakteryzuje się około 65% tętna maskymalnego, natomiast trening cardio około 80%. Nie ma wyznacznika spalania tkanki tłuszczowej, ponieważ możesz ten trening traktować jako "podkręcacz metabolizmu" - będziesz spalała duże ilości kalorii po treningu lub jako bezpośredni spalacz kalorii po treningu(bardziej to dotyczy treningu aerobowego. Trening aerobowy powinno się wykonywać do 60 minut, natomiast cardio - do 45 minut. Obie formy są korzystne. Oczywiście jest to tylko dodatek do diety.
Co do ćwiczeń: podstawą powinny być przysiady i wykroki - pracuj na takich ciężarach, by przy prawidłowej technice wykonać jakieś 12-15 powtórzeń na jedną nogę podczas wykroków, przy przysiadach możesz skupić się na przedziale 6-12 powtórzeń w ukierunkowaniu na sile. Do tych ćwiczeń możesz dać jakieś ćwiczenia na maszynach bądź syzyfki. Jedno ćwiczenie dałbym na mięsień dwugłowy uda: martwy ciąg na prostych nogach czy żuraw, ewentualnie coś na maszynie. Aby zwiększyć masę mięśniową, potrzebna jest dieta. Oblicz swoje zapotrzebowanie w kalkulatorze np. na Potreningu.pl i dodaj do niego jakieś 10% kcal z zapotrzebowania. Kalorie dodawaj powoli zaczynając od swojego normalnego zapotrzebowania. Kalorie i makroskładniki możesz liczyć w kalkulatorze kalorii np. na Potreningu.pl Jedz 2-3 g biała na kilogram masy ciała(około 2 g białka pochodzenia zwierzęcego), 1g tłuszczy, a resztę zapotrzebowania uzupełniaj jedząc węglowodany. Gotowe szablony posiłków diety na masę masz w Internecie. Na śniadanie polecam owsiankę z jajkami gotowanymi na twardo czy na miękko lub formie omleta lub jajecznicy. Do mięsa typu pierś z kurczaka, wątroba drobiowa, podudzie z indyka albo udko z kurczaka polecam ryż lub kaszę gryczaną oczywiście z warzywami i odrobiną tłuszczu typu oliwa z oliwek. Na ostatni posiłek przed snem najlepiej spożyć jakieś wolnowchłanialne źródło białka np. kazeinę, twaróg czy serek wiejski z orzechami. Braki białka w diecie możesz uzupełniać odżywką białkwą np. Trec Whey 100. Po treningu możesz pić carbo np. MaxCarb lub uzupełnić cukry proste w postaci owoców lub żelek.
Jak najszybciej udaj się z tym do lekarza pierwszego kontatku, który zapewne wyśle Cię do ortopedy. Suplementację wprowadziłbym dopiero po konsultacji z lekarzem(np.: Collagen Renover). Być może problem tkwi w złej technice? Być może ćwiczysz na zbyt dużych ciężarach?
Dysproporcja jest widoczna prawie u każdego. Bardzo dobrze robisz, jak ćwiczysz głównie na sztangielkach, wykonuj tą samą ilość powtórzeń przy tym samym ciężarze, unikaj ćwiczeń, w których Twoja wada kolidowałaby prawidłową technikę. Konkretnie jaka grupa mięśniowa kuleje?
Spróbuj może: https://www.youtube.com/watch?v=YIRzMZsfCrI Po za tym różnego rodzaju pompki czy rwanie sztangi, a także podciągania powinny pomóc.
Dysproporcja jest normalna. Co do klatki - staraj się zachować równowagę napięcia mięśniowego z obu stron. Oprócz wyciskania sztangą, pracuj głównie na sztangielkach. Wykonuj tą samą ilość powtórzeń na obie strony przy tym samym ciężarze. Pomoże Ci wyciskanie sztangielkami, rozpiętki oraz ćwiczenia na środek klaty: https://www.youtube.com/watch?v=7RTcQbuQ7ow i https://www.youtube.com/watch?v=n-i858rQMU0