Zadaj pytanie

Dawid Moremski

Dawid Moremski
ranking
8
pytania
2
komentarze
314
odpowiedzi
1313
odznaki Ekspert złoty Komentator srebrny Zawodnik miesiąca srebrny

Treści:

dodał odpowiedź 13 grudnia 2014 13:00

Witaj. Samo rozłożenie partii jest prawidłowe, dość typowe dla treningu dzielonego (splitu). Dodaj do swojego planu treningowego brzuch, 2 x w tygodniu w zupełności wystarczy. Silny brzuch to przede wszystkim siła funkcjonalna, która pomoże nam przy wielu ćwiczeniach na inne partii mięśniowe. Do tego oczywiście odpowiadają za stabilizację naszego ciała, prawidłową postawę itd. itp. Trenuj wszystkie części brzucha, czyli dolną partię, skośnie, i prosty brzucha (w takiej kolejności w jakiej wymieniłem - zaczynaj od tych ćwiczeń, które angażują najbardziej dół, następnie skośne i na końcu prosty brzucha - możesz wykonywać w formie obwodu (serii łączonych), czyli dopiero po wykonaniu trzech ćwiczeń robisz przerwę i tak 3-4 obwody). Mam nadzieję, że pomogłem. W razie pytań wal śmiało. Pozdrawiam serdecznie :)

dodał odpowiedź 13 grudnia 2014 12:52

Witaj. W tym wieku można już zaczynać przygodę z kulturystką, jednak, moim zdaniem, początki powinny odbywać się pod okiem instruktora na siłowni. Taki trener pokazałby Ci prawidłową technikę wykonywania poszczególnych ćwiczeń, dopilnowałby abyś nie popełniał błędów podczas treningu. Samemu ciężko stwierdzić, nawet po obejrzeniu setek materiałów dotyczących poprawnej techniki, czy dobrze wykonujemy dane ćwiczenie czy nie. Co ja mogę zaproponować to jeżeli nie masz możliwości udania się na profesjonalną siłownie, to na razie starać się wykonywać ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała, ewentualnie z niewielkim obciążeniem (przykuwając dużą uwagę do techniki - polecam obejrzeć serię materiałów na kanale Zapytaj Trenera na YouTube) jakie posiadasz w domu i unikać ćwiczeń mocno obciążających kręgosłup i inne stawy, jak np. wyciskanie żołnierskie, martwe ciągi, wyciskanie francuskie stojąc itd. itp. Co do treningu to proponuję trening FBW, czyli każdą partie wykonuj na jednej sesji treningowej. Wykonuj po jednym, ewentualnie dwa ćwiczenia na każdą z nich po 3-4 serie. Proponuję wykonywać na większe partię takie jak uda czy plecy właśnie dwa ćwiczenia po 3 serie a na mniejsze 1 ćwiczenie 3-4 serie. Zaczynaj trening od większych grup mięśniowych a kończ na mniejszych. W razie pytań wal śmiało. Pozdrawiam serdecznie :)

dodał odpowiedź 13 grudnia 2014 12:40

Witaj. Jest to kwestia indywidualna. Zależy od intensywności, ilości płynów, które dostarczyłeś przed treningiem itd. itp. Jednak myślę, że 1.5l litra powinno być ilością wystarczającą, jednak mogę się mylić. Pij tyle ile będziesz potrzebował. Pozdrawiam serdecznie :)

dodał odpowiedź 13 grudnia 2014 12:33

Witaj. Najlepsze efekty uzyskasz wykonując cardio wtedy kiedy te zapasy glikogenu są uszczuplone, czyli rano na czczo, bądź po treningu siłowym. Jeszcze taką ewentualną porą do wykonywania takiego treningu cardio jest pora tuż przed pójściem spać. Mógłbym tutaj Ci dokładnie wyjaśnić na czym to polega jednak myślę, że lepiej zrobię to podsyłając Ci materiał z kanału Zapytaj Trenera, w którym Michał Karmowski wyczerpuje temat odnośnie treningu cardio. Miłego oglądania: https://www.youtube.com/watch?v=QAoSa9NreUo&list=UUMpDLvy-8USzF72uyBRwdlA. Oczywiście jeżeli mówimy o cardio to tutaj musimy pracować w zakresie ok 65% tętna maksymalnego, o czym zresztą też wspomina Michał Karmowski na filmiku. W razie jakichkolwiek pytań proszę pisać śmiało. Pozdrawiam serdecznie :)

dodał odpowiedź 13 grudnia 2014 12:23

Witaj. Jeżeli chodzi o formę to już kwestia indywidualna. Ja preferuję proszek, taniej wychodzi no i może minimalnie szybciej się wchłania. Co do działania kreatyny to w wielkim skrócie, kreatyna po wniknięciu "przemienia" się w fosfokreatynę, czyli tą działającą "formę" kreatyny i odbudowuję nam utracone w wyniki wysiłku cząsteczki ATP. Co do takiego działania pośredniego to na masie wiadomo : stwarza środowisko anaboliczne dla mięśni (retencja wody do komórek mięśniowych), zwiększa przyswajalność składników odżywczych (również na redukcji), daję siły na treningu - czyli większe ciężary, ogólnie dobre działanie anaboliczne. Co do redukcji : wspomoże regenerację (również na masie), będzie chroniło mięśnie przed "rozpadem" (czyli działanie hamujące katabolizm - antykataboliczne - również na masie, jednak tam nie musimy się tego tak obawiać, gdyż jesteśmy na nadwyżce kalorycznej), no i pomoże dźwigać większe ciężary podczas redukcji - co za tym idzie - bodziec dla organizmu, żeby zachować tą masę mięśniową, która się przyda do dźwigania takich ciężarów. A więc nawet na deficycie kalorycznym będziemy mieć trochę więcej siły na treningu. Czyli jak widać działanie się nie zmienia ale trochę pod innym kontem już patrzymy na te funkcję kreatyny. Do tego również korzystnie wpływa na nasze stawy. Mam nadzieję, że pomogłem. W razie pytań wal śmiało. Pozdrawiam serdecznie :)

dodał odpowiedź 13 grudnia 2014 12:02

Witaj. Jeżeli chodzi o założenie to tak, przy splicie zazwyczaj chodzi o przetrenowanie danej grupy mięśniowej na jednej sesji treningowej. Jednak musimy pamiętać, że ciężko wyizolować daną partię mięśniową i przy praktycznie każdym ćwiczeniu są również angażowane tzw. pomocnicze grupy mięśniowe. Przykładowo: wszelkie wiosłowania angażują biceps, wyciskania - triceps itd. itp. No i dochodzi również przy splicie ustalanie priorytetów, czyli, jeżeli jakaś grupa nam odstaję to ustalamy na nią priorytet i wtedy trenujemy ją np. 2 razy w tygodniu i to pod nią głównie ustalamy plan, tak aby miała odpowiedni czas regeneracji itd. Co do Twojego porównania split vs FBW to oba programy treningowe mają swoich zwolenników. Mamy tutaj dwa dość rozbieżne metody, tzn. FBW w którym stawiamy na częstotliwość trenowania partii mięśniowych (czyli mała objętość + częste trenowanie danej partii ma pozwolić nam na częstsze pobudzanie mięśni do wzrostu) i split (trening dzielony), w którym głównym założeniem jest 'przetrenowanie' danej partii na treningu, czyli stawiamy na objętość treningową i trenujemy każdą partię raz, maksymalnie dwa razy w tygodniu (głównie partie priorytetowe trenujemy 2 razy w tygodniu, pozostałe raz - to o czym pisałem wcześniej). Osobiście uważam, że taki typowy split, który zazwyczaj można znaleźć na internecie (tzn. każda partia raz w tygodniu) jest mniej skutecznym treningiem niż Full Body Workout. Oczywiście to moja opinia, na mnie zdecydowanie lepiej działał trening FBW, natomiast przy splicie również odnotowywałem przyrosty. Musisz na sobie przetestować, jednak jeżeli zdecydujesz się na split to dopasuj go pod siebie, zmodyfikuj, ustal priorytety. Muszę również dodać, że przy treningu dużych partii uzyskujemy większy wyrzut hormonów anabolicznych a jak wiemy przy treningu FBW trenujemy zarówno nogi jak i plecy itd. Do tego bazujemy głównie na ćwiczeniach złożonych, które również mają swoje przełożenie na rozrost masy mięśniowej (również wydzielanie hormonów anabolicznych, gdyż pracuję praktycznie całe ciało, angażujemy wiele grup mięśniowych). Reasumując: na każdego działa co innego, równie dobrze możesz rosnąć na splicie jak na FBW. Możesz potrenować z 2-3 miesiące FBW, później przerzucić się na split z ustalonymi priorytetami a na pewno rezultaty Cię zadowolą w obu przypadkach. Tak czy siak, nie ma co się kurczowo jednego planu treningowego. Trzymaj michę a efekty będą gwarantowane :) Pozdrawiam serdecznie!

Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie