BCAA na redukcje?
Witaj.
Zacznę od wyjaśnienia czym są aminokwasy rozgałęzione BCAA. To 3 z ośmiu aminokwasów niezbędnych, czyli takich, których organizm sam nie potrafi syntetyzować. Nalezą do nich: leucyna, izoleucyna i walina. BCAA nie rozpuszczają się dobrze we wodzie z uwagi na ich strukturę. Częściowo węglowodorowe cząsteczki aminokwasu otrzymują właściwości odwadniające.
BCAA w organizmie potrzebne są do syntezy niemal wszystkich białek. Aminokwasy te w odróżnieniu od innych wykorzystywane są bezpośrednio w mięśniach. Biorą czynny udział w transporcie związków energetycznych i azotu miedzy mięśniami i wątrobą. Szkielet węglowy BCAA wykorzystywany jest jako źródło energii, natomiast grupa aminową w procesie transaminacji wykorzystywana jest do tworzenia L-alaniny, która jest aminokwasem. L-alanina transportowana jest do wątroby, gdzie przekształca się w glukozę. Następnie cukier ten zostaje z powrotem odtransportowany do mięśni szkieletowych. Proces ten określa się mianem cyklu glukozo-alaninowego.
Podczas wysiłku fizycznego powstaje niedobór energii, który prowadzi do zwiększonej redukcji L-leucyny. W przypadku braku suplementacji BCAA większa cześć wykorzystanej L-leucyny zostaje uzyskana w wyniku degradacji własnych białek. Dlatego osoby trenujące dyscypliny siłowe powinny stosować BCAA przed i po wysiłku.
W trakcie intensywnego wysiłku spada poziom BCAA we krwi, ponieważ organizm właśnie z tych aminokwasów czerpie energię. Aminokwasy potrzebne do produkcji energii pochodzą z tkanki mięśniowej, co powoduje jej redukcję. Narażone są na to w szczególności osoby łączące trening siłowy z nisko węglowodanową dietą. W takich przypadkach BCAA, a w szczególności L-Leucyna spisują się znakomicie, ponieważ są metabolizowane bezpośrednio w mięśniach.
Najlepiej wybierać aminokwasy BCAA w następujących proporcjach: L-leucyna, L-izoleucyna, L-walina 1,1:0,7:0,8. Optymalna dawka zależy od intensywności treningów i waha się od 5-20g dziennie. Większość specjalistów zaleca stosowanie BCAA w ilości 1-2g/10 kg m.c. Nie należy przekraczać jednorazowej dawki 3-6g. Maksymalna dzienna dawka wynosi zaś 50g.