Krystian Chaustowicz
Treści:
Ćwiczenia możesz wykonywać także na schodach, być może pomocne byłyby dla Ciebie przysiady z wyskokiem i trening plyometryczny ze wskokami na skrzynię. Ćwiczenia możesz wykonywać w dni wolne od treningu koszykówki, jak i w dni treningowe(wtedy masz zawsze jeden dzień na regenerację przed następnym treningiem).
Bułka czy chleb z mąki żytniej jest bardzo dobrym rozwiązaniem jeśli chodzi o pieczywo. Unikaj pieczywa wytworzonego z mąki pszennej. Pamiętaj jednak, że chleb/bułka żytnia powinna być nieco twardsza od pszennej, dużo przedsiębiorców podrabia pieczywa żytnie dodając mąki żytniej i karmelowego brązowego barwnika.
Możesz ich spróbować, lecz na dłuższych dystansach. Mają one zapobiec kontuzji poprzez ścisk. Jaki masz problem z łydkami i piszczelami? Zwyczajnie Cię bolą? Przy zwykłym bieganiu nie odczujesz różnicy.
Spróbuj uginania ramion chwytem młotkowym tak jak przy zwykłym uginaniu ramion lub uginania bokiem: od biodra do klatki.
Chcesz ćwiczyć tylko jedną partię mięśniową? Ćwicz całe ciało. Po za tym optymalna ilość dni treningowych w tygodniu to 3-4 dni. Skoro jesteś początkujący, skup się na treningu FBW(poczytaj o nim w Internecie). Rób go przez okres 6-8 tygodni, następnie polecam przerzucić Ci się na trening split. Co do diety: oblicz swoje zapotrzebowanie w kalkulatorze np. na Potreningu.pl i dodaj do niego jakieś 300-500 kcal. Kalorie dodawaj powoli zaczynając od swojego normalnego zapotrzebowania. Kalorie i makroskładniki możesz liczyć w kalkulatorze kalorii np. na Potreningu.pl Jedz 2-3 g biała na kilogram masy ciała, 1g tłuszczy, a resztę zapotrzebowania uzupełniaj jedząc węglowodany. Gotowe szablony posiłków diety na masę masz w Internecie. Na śniadanie polecam owsiankę z jajkami gotowanymi na twardo czy na miękko lub formie omleta lub jajecznicy. Do mięsa typu pierś z kurczaka czy wątroba drobiowa polecam ryż lub kaszę gryczaną oczywiście z warzywami i odrobiną tłuszczu typu oliwa z oliwek. Na ostatni posiłek przed snem najlepiej spożyć jakieś wolnowchłanialne źródło białka np. kazeinę, twaróg czy serek wiejski z orzechami. Braki białka w diecie możesz uzupełniać odżywką białkwą np. Trec Whey 100. Po treningu możesz pić carbo np. MaxCarb lub uzupełnić cukry proste w postaci owoców lub żelek.
Jeżeli jesteś w okresie budowania masy mięśniowej, to jak najbardziej możesz zażyć kreatynę z cukrami prostymi np. sokami, odżywką carbo(np. MaxCarb), owocami czy żelkami. Kreatynę możesz mieszać z innymi suplementami/odżywkami w jednym szejku.