Białko sojowe. Tak czy nie?
Witaj.
Temat białka sojowego stał się w ostatnim czasie bardzo popularny. W prasie coraz częściej pojawiają się opinie na temat pozytywnych skutków łączenia białek zwierzęcych i roślinnych. Niektórzy przekonują wręcz o wyższości białka roślinnego nad zwierzęcym. Gdzie leży prawda? Przyjrzyjmy się baczniej białku sojowemu.
Białko sojowe, podobnie jak serwatka zawiera komplet aminokwasów egzogennych. Wyróżnia się także na tle innych białek roślinnych najlepszym aminogramem. Od białka zwierzęcego różni się pod wieloma względami. Po pierwsze wartość biologiczna. Wskaźnik ten informuje o ilości azotu pobranego i zatrzymanego w ustroju dla zapewnienia równowagi azotowej i pokrycia potrzeb związanych z syntezą białek ustrojowych. I tak dla koncentratu białka serwatki BV=104, dla izolatu sojowego BV=74. Po drugie warto zwrócić uwagę na wskaźnik wydajności wzrostowej (PER). Parametr ten wyznaczany jest ze stosunku przyrostu masy ciała do ilości spożytego białka. Dla białka serwatkowego PER=3,2, dla sojowego zaś PER=2,2. Po trzecie spójrzmy na NPU, czyli wskaźnik, który odnosi się on do „wykorzystania białka netto”, czyli odzwierciedla relację dla ilości białka spożywanego i ilości białka syntetyzowanego w ustroju. NPU dla serwatki=92, dla proteiny sojowej 61. Po czwarte, wreszcie strawność białka. Strawność idealna to oczywiście 100%. Białko serwatkowe trawione jest w 99%, sojowe zaś w 95%.
Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden fakt, zarówno soja jak również jej przetwory są bogatym źródłem fitoestrogenów. Sporo się mówi na temat ich pozytywnych reakcji na organizm ludzki, jednakże badania pokazują, że pewne korzyści z ich stosowania odnoszą kobiety w okresie menopauzy. Niektóre źródła ukazują ich ochronne działanie na męską prostatę. Jednocześnie, kilka badań wykazało, że soja obniza poziom testosteronu u mężczyzn.
Jak wynika z tekstu, lepszym wyborem jest białko serwatkowe. Nie możemy oczywiście bezwzględnie demonizować białka sojowego, ponieważ posiada również swoje walory. Białko sojowe jest szczególnie bogate w argininę (7,6g/100g), dla porównania białko serwatkowe zawiera 2,9g/100g. Jeśli więc ktoś szuka dobrego źródła argininy to lepszego od białka sojowego nie znajdzie.