Czy dieta bezglutenowa jest lepsza o diety standardowej?
Witaj,
Temat diety bezglutenowej jest bardzo popularny a zarazem kontrowersyjny ostatnimi czasy. Jedni uważają dietę bezglutenową jedynie za chwilową modę, inni upatrują w jej stosowaniu wiele korzyści zdrowotnych. Gdzie leży prawda? Myślę, że aby odpowiedzieć na to pytanie powinnaś wypróbować dietę bezglutenową na sobie. Osobiście jestem zwolennikiem bezglutenowego sposobu żywienia, dlatego postaram się tutaj przybliżyć korzyści płynące z jego stosowania.
Po pierwsze, produkty z pszenicy powodują glikację (uszkodzenie) komórek, zakłócają reakcje naszego ciała na cukier, przyspieszają tycie, szybciej się starzejemy, zwiększa się ryzyko rozwoju cukrzycy.
Wróćmy do procesu glikacji, którego końcowym produktem są AGE (Advanced Glycation Aendproducts). AGE powodują, że związki podtrzymujące skórę twardnieją, co przyczynia się do pogorszenia ich stanu i uszkodzenia włókien skóry. Skóra stopniowo traci jędrność i elastyczność, pojawiają się zmarszczki. Tak samo ten proces działa na narządy, stawy, oczy, chrząstki czy układ nerwowy.
Czynnikiem zwiększającym produkcję AGE-s w organizmie jest wysoki poziom cukru we krwi. Jaki związek ma to z pszenicą? Dokładnie taki, źe zboże to zawiera szczególny rodzaj weglowodanów, mianowicie amylopektynę, która zwiększa poziom cukru we krwi bardziej niż jakiekolwiek inne węglowodany.
Liczne badania donoszą, że gluten zawiera 2 szczególnie niekorzystne dla człowieka składniki: gliadynę i aglutyninę. Gliadyna, czyli pszenne białko, które nasz organizm rozkłada na egzorfiny. Ezorfiny są związkami morfinopodobnymi i działają podobnie jak narkotyki. To one są odpowiedzialne m. in za zwiększony apetyt oraz uzależnienie od chleba i innych wypieków. Aglutynina z kolei wzmacnia wpływ insuliny na komórki tłuszczowe, może wywoływać reumatoidalne zapalenie stawów, powodować nieszczelność jelit, wywołać celiakię oraz nasilać jej działanie. Badacze alarmują, że aglutyniny nie da się usunąć z organizmu. Nie niszczy jej także ani gotowanie, ani pieczenie, ani żadna inna forma obróbki.
Wiele publikacji sugeruje, że dieta bez pszenicy może uzdrowić przewód pokarmowy: ustępuje refluks, zanikają biegunki, zaparcia, skurcze, gazy i wzdęcia. Dzięki temu odnawia się korzystna dla zdrowia flora bakteryjna. Oprócz tego dieta bez pszenicy poprawia pracę mózgu, przynosi ulgę w dolegliwościach stawów.
Innym argumentem przemawiającym na korzyść diety bez glutenu jest eliminacja z jadłospisu substancji anty-odżywczych. Takimi substancjami są m.in fityniany, które blokują wchłania wielu minerałów, takich jak cynk, żelazo, mangan, wapń. Oprócz tego, pszenica zawiera takie substancje, jak lektyny. Lektyny mogą powodować podrażnienie jelit. Stąd u osób wrażliwych, mogą pojawić się bóle brzucha.
Wracając do Twojego pytania, spróbuj diety bez glutenu, aby ocenić, jak będziesz się czuła. Ważne jest jednak to, aby nie wprowadzać lub wprowadzać sporadycznie do menu gotowe produkty bezglutenowe, takie jak: bułki, chleby, płatki, mixy do wypieku ciast itd. Są one mocno oczyszczone i większości przypadków zawierają spore ilości mąki kukurydzianej. Lepiej wprowadź do swojej diety takie bezglutenowe zboża, jak: ryż, kasza jaglana, gryczana, komosa, teff.
Przeciwnicy diety bezglutenowej często przywołują argument, że jest droga. Tak na prawdę drogie są gotowe produkty bezglutenowe, których nie polecam. Ryż, kasza czy ziemniaki nie są wcale droższe od produktów z mąki pszennej.
Źródła:
Robb Wolf, Paleo dieta, Poznań, 2010
Bożena Przyjemska, Niebezpieczne zboża, Białystok, 2013
Davis William, Dieta bez pszenicy, 2013