Dieta Eliminacyjna w Sporcie
Dieta Bezglutenowa to styl żywienia, który nabiera popularności w ostatnich latach w szczególności u sportowców wysokiego wyczynu. Mamy dla Was dawkę wiedzy na temat diety eliminacyjnej przygotowaną przez Małgorzatę Drobczyńską.
Małgorzata Drobczyńska jest specjalistką ds. wdrażania innowacyjnych badań medycznych w Centrum Medycznym Vitaimmun w Poznaniu. Posiada ona 10-letnie doświadczenie praktyczne w aspektach badań nad nietolerancjami pokarmowymi i zaburzeniami mikroflory jelitowej.
Wszelkiego rodzaju nadwrażliwości pokarmowe dotyczą ponad 50% populacji społeczeństw wysoko rozwiniętych w tym w szczególności sportowców wysokiego wyczynu. Dieta eliminacyjna to system żywieniowy, który polega na eliminowaniu poszczególnych składników na, które jesteśmy wrażliwi. Przykładem diety eliminacyjnej jest między innymi dieta bezglutenowa.
Alergia
Głównym problemem nadwrażliwości pokarmowych są ich niespecyficzne objawy. Bardzo często trudno odróżnić objawy nadwrażliwości od objawów chorobowych. Są to np. dolegliwości ze strony układu pokarmowego, nawracające biegunki, zmiany nastroju, depresja, otyłość, problemy z utrzymaniem właściwej masy ciała.
Potocznie alergie kojarzymy ze zjedzeniem czegoś co po kilku godzinach wywołuje wysypkę i opuchnięty język. Alergia swoje objawy może ukazać po kilkudziesięciu godzinach a nawet po kilkunastu dniach. Niestety najczęściej pokarmy, które nas uczulają są zarazem pokarmami, które nam smakują. Drastyczna i nagła zmiana żywienia może być bardzo trudna do przeprowadzenia w szczególności u sportowców. Dieta eliminacyjna bardzo często dotyczy kilkunastu składników, dlatego jest tak trudna do wdrożenia.
Dieta eliminacyjna
Każda dieta eliminacyjna może doprowadzić do niedoboru wszelkiego rodzaju witamin i minerałów. Może doprowadzić do niedoboru wtedy gdy jest nieodpowiednio ułożona, dlatego też dostosowywaniem diety pod indywidulane potrzeby powinien zajmować się doświadczony i wykwalifikowany specjalista. Najpopularniejszym sportowcem, który koszysta i promuje dietę bezglutenową jest tenisista Novak Djokovic. W swojej książce "Serve to Win" opisuje swoją przygodę z dietą bezglutenową pokazując, że w diecie zarówno sportowca jak i osoby nie trenującej profesjonalnie, niektóre składniki nie są przez organizm tolerowane powodując różnego rodzaju dolegliwości jak i pogarszając wyniki sportowe.
Dostosowywanie diety
Dieta nie polega na przeczytaniu książki i wdrożeniu jej treści w życie. To, że Djokovic pracuje znacznie wydajniej na diecie bezglutenowej nie oznacza, że my będziemy reagować tak samo. Jeżeli odrzucimy laktozę nie ma 100% pewności czy odrzucenie mleka cokolwiek pomoże. Aby wprowadzić dietę eliminacyjną potrzebne są podstawowe badania, na podstawie, których dietetyk bedzie mógł ułożyć dietę. Podstawowym testem na wrażliwość pokarmową jest test FoodScan w dwóch podklasach IgG zależna oraz IgA zależna. Aby udowodnić wiarygodność takiego badania warto zrobić je dwukrotnie. Jeżeli pacjent posiada bardzo dużą wrażliwość na pokarm należy to badanie wykonać 3 razy.
Przy dużej nadwrażliwości należy bezpośrednio udać się do dietetyka lub trenera prowadzącego, który będzie potrafił zbilansować nam porządną dietę. Nie należy kierować się intuicją czy obecnie panującą modą, ponieważ od tego zależy nasze zdrowie.
Dieta a mikroflora jelitowa
Niestety dieta to tylko połowa sukcesu, leczenie objawowe. Zawsze należy dojść do przyczyny problemu czyli uszkodzenia bariery jelitowej. Tak więc bez odpowiedniej suplementacji, odpowiednich probiotyków mimo początkowych efektów diety(lepsze wyniki sportowe, samopoczucie, bezproblemowe wstawanie z łóżka po 6-7 godzinach snu) po czasie, nawet 7-8 miesiącach, odczujemy pogorszenie stanu zdrowia. Uszkodzona mikroflora jelitowa doprowadzi do uwrażliwienia na kolejne składniki pokarmowe, a ułożenie diety dla osoby bardzo wrażliwej to nie lada wyczyn i nie lada wyrzeczenia dla chorego. Dlatego odpowiednie probiotyki, osłona dla jelit to klucz do zdrowia.
Dieta eliminacyjna nie jest dietą do końca życia. Po czasie alergia ustąpi i bedzie można powrócić od zakazanych pokarmów.
Zobacz też:
Suplementacja dla początkujących