Zadaj pytanie
10 września 2015 14:27

Zbilansowana, zdrowa dieta - Jak ułożyć dietę?

W tym odcinku z Jakubem Mauricz skupiamy się na tym, jak powinno wyglądać prawidłowe zbilansowanie diety, jak często wygląda ta usługa w gabinetach dietetycznych oraz jak powinna wyglądać.

6785
8

Wiele razy omawialiśmy temat zbilansowanej diety, co powinna, a czego nie powinna zawierać. Mówiliśmy też o diecie bezglutenowej i potrzebie eliminacji glutenu z diety oraz o czynnikach antyżywieniowych.

Bardzo często w gabinetach dietetycznych wiele z tych kroków jest pomijanych. Często dietetyk ustala dietę klientowi po usłyszeniu od niego kilku słów. Natomiast analiza takiego przygotowanego menu często pozostawia wiele do życzenia.

Aby dieta była w pełni zindywidualizowana, powinny się tam zawierać interpretacje krwi, moczu i profilu hormonalnego, wywiad żywieniowy, który pokaże, jakie diety klient popełniał, co wcześniej jadał i dopiero wtedy można mówić o dalszych aspektach całej dietoterapii, czyli jak to wdrażać w odniesieniu do stylu życia, środków pieniężnych, aktywności fizycznej itp.

O glutenie mówiliśmy sporo. Powinniśmy minimalizować lub wykluczyć jego udział z diety, niezależnie od tego, czy mamy celiakię lub nadwrażliwość na gluten, czy nie. Gluten zawsze powoduje nadżerkę jelit i w konsekwencji doprowadzi to LGS, czyli syndromu nieszczelnego jelita, które jest podstawą wielu chorób autoagresywnych, autoimmunologicznych, jak np. Hashimoto, nowotwór, reumatoidalne zapalenie stawów. Jeżeli wyeliminujemy gluten z menu, mamy 3/4 sukcesu za sobą.

W dalszej kolejności możemy wykluczać kolejne czynniki: białka mleczne, cukry mleczne, lektyny.

Bardzo często w menu ułożonym przez dietetyka możemy znaleźć takie pozycje, jak np. bułka grahamka z serkiem wiejskim, orzeszki itp.

O kwasach tłuszczowych też wspomnieliśmy. Bardzo często przyczyną zwiększania tendencji do stanów zapalnych jest zaburzenie stosunku kwasów omega 3 do omega 6, czemu przyczynia się właśnie m.in. podjadanie orzeszków, sezamu i słonecznika.

Pamiętajcie, aby Wasze diety były dobrze planowane i niemonotonne.

Następnym razem, kiedy będziecie wybierać się do dietetyka, zapytajcie o możliwość interpretacji wyników krwi i moczu oraz wywiadu żywieniowego.
mauricz siłownia karmowski trening co jeść jak schudnąć

ZOBACZ TEŻ

Przepis na omlet bezglutenowy
Talent i predyspozycje do sportu 
Wyciskanie sztangi z Janem Łuką 

Oceń treść:
(0 głosów)
dodał odpowiedź 11 września 2015 08:41
Witam, znam Pana zdanie na temat diety wegańskiej, lecz mimo tego bardzo chętnie bym się dowiedział w jaki najlepszy sposób mógłby się odżywiać weganin. Tak żeby dieta ta była jak najbardziej zbilansowana i odpowiednią. Pozdrawiam!!!
dodał odpowiedź 11 września 2015 12:05
1. Jak powinna wyglądać kompleksowa "naprawa" jelit? Od czego zacząć itp. Jak zbadać stan naszej flory, żeby stwierdzić, czy nie mamy przerostu tej złej (bo jeśli mamy przerost złej to błonnikiem żywimy też te złe bakterie/grzyby). Jak się za to zabrać? Jakie specyfiki stosować? Glutamina? Gdzieś czytałem, że picie rosołu z kury przez 3 dni odbudowuje jelita, jakie masz na ten temat zdanie? 2. Jak interpretować sygnały od naszego organizmu, żeby odróżnić nadkwasotę od niedokwasoty, jelito drażliwe od leniwego lub drażliwego żołądka itp. Czym dla Ciebie jest w ogóle ZJD, bo lekarze określają tym wszystko czego nie potrafią określić. 3. Jak odróżnić, że mamy problemy z trawieniem tłuszczy, białka lub nasze problemy są spowodowane węglami (skrobia, i problemy związane z bakteriami w jelicie cienkim) 4. Czy badania "żywej kropli krwi" coś mówi o stanie naszego organizmu, czy to zwykła ściema, tak jak to całe "zakwaszenie organizmu"? 5. Co myślisz o refluksie? Czym jest wg ciebie spowodowany i jak to leczyć dietą? 6. Jak powinna wyglądać dieta (a może też jakie leki) przy zapaleniu błony śluzowej żołądka? 7. Jaka dieta przy chorobach autoimmunologicznych? Chodzi mi również o zadania przeciwzapalne (taki np. koci pazur odpada w tym przypadku) 8. Co sadzisz o diecie ketogenicznej. Ile i z jakich źródeł powinny pochodzić tłuszcze. Jak to powinno wyglądać przy diecie np. 2000kcal 9. Jak wygląda mechanizm działania stresu na układ trawienny? Jaka jest zależność między trawieniem a stresem (od strony naukowej)? To stres powoduje problemy trawienne, czy dieta powoduje stres i problemy? 10. Co sądzisz o białku serwatkowym z proszku. Czy to jest produkt dobrej jakości, czy jednak to syf?
dodał odpowiedź 11 września 2015 12:30
Co mysliszvo diecie Kwaśniewskiego?
dodał odpowiedź 11 września 2015 12:37
O co chodzi z tym glutenem. Czy gluten niszczy jelita u wszystkich ludzi? Dużo się słyszy o glutenowym oszustwie, że tak naprawdę to gluten jest szkodliwy tylko dla celiaków. Jak to z nim jest w końcu? Proszę o podanie badań.
dodał komentarz 11 września 2015 13:08
1% ludzi ma celiakię, dodatkowo 5% ma "nadwrażliwość" na gluten....czyli 96% ludzi nie ma! Nie ma więc powodu, żeby popadać w paranoję i unikać glutenu.
dodał komentarz 11 września 2015 14:32
Tak, tylko, że Mauricz opiera na diecie bezglutenowej całą swoją folozofię. Gluten i cieknące jelito słyszę u niego w każdym wywiadzie. Może niech coś powie więcej na ten temat. Na czym opiera swoją wiedzę w tym temacie?
dodał komentarz 11 września 2015 17:59
Dobrze to określiłeś....filozofię...Mogę powiedzieć na czym jej nie opiera...na wiedzy naukowej. Jeśli się mylę to chętnie się dokształcę czytając podane cytowania z literatury naukowej (o dużej sile dowodu)!! Leonardo...wrzuć w googla LGS i od razu zorientujesz się, że to jakaś pseudonaukowa nazwa zespołu, którego nie ma.... Rozumiem, że jak leczy się coś, czego nie ma to i efekty są dobre nawet używając homeopatii ;-)
dodał odpowiedź 11 września 2015 13:07
ehhhhh ten gluten....no cóż....1% ludzi ma celiakię, dodatkowo 5% ma "nadwrażliwość" na gluten....czyli 96% ludzi nie ma! Nie ma więc powodu, żeby popadać w paranoję i unikać glutenu. Kolejna rzecz to wspomniany LGS, który nie jest chorobą, a jedynie nieudowodnioną, pseudonaukową koncepcja. Nie ma się więc co przejmować czymś, czego nie ma... Ciekawy też jestem jakie parametry krwi i moczu są analizowane i po co (u zdrowych osób) w celu ustalenia diety....
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie