Krzysztof Wutke
Treści:
Co stanie się z organizmem, jeśli wystawi się go na działanie ekstremalnych przeciążeń(wręcz doprowadzi do przetrenowania), ale jednocześnie zapewni mnóstwo odpoczynku i pożywienia.<br /> Ściślej:<br /> - 7 dni treningowych w tygodniu, bez przerw, bez dni odpoczynku<br /> - różne dyscypliny sportowe; podnoszenie ciężarów, biegi sprinterskie, wspinaczka skałkowa, pływanie, sztuki walki...<br /> - więcej niż jeden trening dziennie, np. podnoszenie ciężarów rano i jazda na rowerze/bieganie wieczorem<br /> - każdy trening do granic możliwości, albo i dalej<br /> ALE jednocześnie:<br /> - odpowiednio skomponowana dieta, zapewniająca mnóstwo kalorii, oraz prawidłową ilość witamin, minerałów, mikro i makroelementów<br /> - 9-10(lub więcej) godzin snu dziennie<br /> <br /> Jak ciało zareaguje na takie warunki? Oczywiście przy założeniu, że treningi będą wykonywane poprawnie, z rozgrzewką przed i statycznym rozciąganiem po, oraz z zachowaniem wszystkich środków ostrożności, by zminimalizować ryzyko kontuzji.<br /> czy bardziej prawdopodobne jest, że organizm po prostu "wysiądzie", czy jednak dostosuje się do ogromnego wysiłku?
Witam.
Od około półtora roku trenuję n siłowni. Nigdy nie potrafiłem trzymać się ściśle jednego protokołu treningowego. Ogólnie, treningi planuję na tydzień w przód, zawsze uwzględniając wszystkie partie mięśniowe. Natomiast, nie trzymam się z tygodnia na tydzien identycznych ćwiczeń, ilości serii i powtórzeń. Jeden trening mam czysto siłowy, drugi nastawiony na hipertrofię, trzeci wytrzymałościowy...
Czy jest to błąd? Czy czynnikiem niezbędnym do rozrostu mięśni jest wykonywanie jednakowych treningów przez 6-10 tygodni z rzędu, czy też wystarczy, że na każdym w 100% przetrenuję daną partię, niezależnie od sposobu? Dodam, że zależy mi na ogólnej poprawie sprawności fizycznej, siły i wytrzymałości, bez ścisłego nastawienia na rozrost mięśni.
Pozdrawiam i proszę o odpowiedź ;)