Codzienne skurcze prawej łydki.
od ponad dwóch tygodni borykam się z porannym skurczem prawej łydki ( zawsze prawej ) .
Kupiłem sobie magnez, pije dużo płynów jednak co dzień rano ta sama sytuacja.
Kiedyś miałem taki sam problem, jednak po jakimś czasie samo minęło.
Czy coś oprócz magnezu i wapnia może korzystanie wpływać na nie pojawianie się w/w problemu .
Dodam, że co drugi dzień ćwiczę na siłowni, w tym zawsze 20 minutowy bieg na bieżni.
Mimo tego nie uważam, żeby nogi były nadmiernie forsowane.
Pozdrawiam Łukasz
Witaj.
Kurcz mięśni pojawia się nagle, może dotyczyć tylko jednej części ciała, jak np. łydki. Ból jaki im towarzyszy jest związany z faktem, że mięsień kurczy się z dużą siłą i pozostaje napięty przez około minutę. Przyczyn skurczy mięśni może być wiele. Wymienię najczęstsze przyczyny:
-
Żylaki: o złej kondycji żył mogą świadczyć lekkie kurcze, które najczęściej obejmują całą łydkę. Gdy kurczom łydek towarzyszy obrzęk stóp lub kostek, istnieje duże prawdopodobieństwo, że cierpisz na żylaki;
-
Niedobór soli i minerałów: Bolesne kurcze nóg mogą się pojawiać nagle i na ogół w nocy, może to sugerować zaburzenia gospodarki kwasowo-zasadowej i mineralnej krwi. Mogą też być skutkiem niepełnowartościowej diety lub stosowania leków o działaniu moczopędnym. Do tego typu dolegliwości prowadzi też częste picie kawy, która wypłukuje z organizmy magnez i potas. Jeśli uważasz, że właśnie te czynniki mogą być powodem Twoich dolegliwości ogranicz picie kawy oraz zaopatrz się w suplement zawierający magnez z potasem. Skurcze powinny ustąpić w ciągu miesiąca, jeśli jednak nic się nie zmienia skontaktuj się z lekarzem, bo być może konieczne będzie lecznicze uzupełnienie pierwiastków i minerałów.
-
Przetrenowanie: Sztywność i ból mięśni pojawia się nagle. To reakcja mięśni na nagły, gwałtowny wysiłek lub mocny trening wykonywany zbyt często. Kurcze najczęściej pojawiają się w nogach ale mogą również wystąpić w mięśniach przedramienia. Kurcze mogą też przydarzać się osobom, które bez odpowiedniej rozgrzewki rozpoczynają ćwiczenia siłowe. Jeśli taki kurcz przydarza się w czasie treningu, natychmiast przerwij ćwiczenie i rozmasuj mięsień. Zacznij uciskać go od części bocznej do środkowej. Wykonaj następnie ćwiczenie rozciągające. Ból powinien ustąpić.
-
Przegrzanie i odwodnienie: Organizm może reagować kurczem na przegrzanie, np. po długim pobycie na plaży. Bolesny kurcz może pojawić się włydkach oraz innych częściach ciała, takich jak ramiona czy też brzuch. Jeśli występują u Ciebie takie objawy, koniecznie usiądź w zacienionym pomieszczeniu i ułóż nogi wyżej. Wolno wypij chłodny napój izotoniczny lub wodę z niewielką ilością soli. Jeśli po godzinie nie czujesz poprawy a dodatkowo pojawiają się zawroty głowy koniecznie zgłoś się do lekarza, bo mogą to być objawy udaru ciepłego. Aby uniknąć takich kłopotów, zarówno na plaży, jak również w czasie mocnego wysiłku pij co 15-20 minut wodę lub napój izotoniczny.
-
Długie przebywanie w jednej pozycji: Często kurcze pojawiają się jeśli ktoś długo siedziw tej samej pozycji a dodatkowo zakłada nogę na nogę. Taki ucisk powoduje, że do mięśni dopływa mniej krwi. Mięśnie są niedożywione i właśnie zaciśnięcie naczyń krwionośnych chroni je przed niedoborem składników odżywczych. Jeśli zauważasz u siebie takie objawy rozmasuj i rozciagnij bolący mięsień. Jeśli zaś musisz długo siedzieć, często zmieniaj pozycje nóg. Staraj się również pamiętać aby nie zakładając nogi na nogę.
Najważniejszym działaniem w walce z uporczywymi kurczami jest odpowiednie nawodnienie, zarówno przed jak również w trakcie treningu (zwłaszcza jeśli trening trwa ponad pół godziny a dodatkowo jest gorąco). Niezbędna jest też dieta bogata w wapń, magnez oraz potas. Pierwiastki te uczestniczą w przewodnictwie nerwowym oraz indukowaniu impulsów do skurczu mięśni. Najbogatszym źródłem wapnia jest nabiał oraz ciemnolistne warzywa. Wśród produktów bogatych w potas koniecznie należy wymienić rośliny strączkowe (fasola, groch, soja, soczewica), orzechy, ziemniaki, pomidory oraz banany. Źródłem magnezu są: pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy, nasiona oraz kakao. W okresie wzmożonego wysiłku fizycznego warto również pamiętać o uzupełnianiu sodu, którego źródłem jest sól kuchenna. Odpowiednie ilości sodu zawierają napoje izotoniczne, dlatego warto po nie sięgać w czasie długiego treningu.