Zadaj pytanie
20 stycznia 2014 12:38

Nałóg - słodycze.

Cześć! Jak odzwyczaić się od codziennego jedzenia słodyczy ? Postanowienia postanowieniami ale w wielu przypadkach jedzenie słodyczy staje się niczym uzależnienie. Jak się od tego odzwyczaić ? Może zamienniki (np. owoce) ? Czy to zły pomysł ??
1742
3

Witaj,

 

       Słodycze są bardzo lubiane zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Niestety musimy pamiętać, ze zawierają one wiele cukrów prostych, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Jedzenie nadmiernych ilości słodyczy to jedna z głównych przyczyn nadwagi i otyłości. Węglowodany proste jedzone w nadmiarze zakłócają gospodarkę hormonalna i mogą przyczyniać się do powstawania cukrzycy typu II. Pamiętajmy jednocześnie, ze jedzenie cukrów jest największym wrogiem dla naszych zębów.

     Masowa się pytanie, dlaczego sięgamy po słodycze, skoro zdajemy sobie sprawę z tego, ze nie są zdrowe? Wiele osób sięga po coś słodkiego, kiedy odczuwa senność,ma organizm daje znak, ze spada poziom cukru we krwi. Są też ludzie, którzy jedzą słodycze, kiedy maja tzw. ,,chandrę". Jak wiadomo, pożywienie, które zawiera duże ilości węglowodanów sprawia, ze podnosi się poziom tryptofanu we krwi. To z kolei przyczynia się do wzmożonego przenikania tego aminokwasu do mózgu, gdzie pobudzone zostaje wytwarzanie serotoniny. Serotonina działa w ten sposób, ze zmniejsza apetyt i poprawia humor.

      Jak już wspomniano, słodycze maja negatywny wpływ na nasze zdrowie. Objawia sięto w rozmaity sposób. Po pierwsze, jedzenie słodkości w dużych ilościach może rozchwiać system hormonalny glukozy we krwi, co może przyczynić się do powstania insulinooporności, co w konsekwencji może prowadzić do powstania cukrzycy typu II. Narodzone na to są szczególnie osoby z nadwaga i otyłe.

        Kwasy tłuszczowe trans i kwasy tłuszczowe nasycone, które występują w ciastach i ciastkach, przyczyniają sie do podnoszenia poziomu cholesterolu. To z kolei sprzyja rozwojowi miażdżycy i innych chorób serca.

          Pamiętajmy jednocześnie, ze słodycze to produkty w dużym stopniu przetworzone. Wiele spośród słodyczy są pozbawione jakichkolwiek witamin, minerałów i składników odżywczych. Organizm trawiąc cukier pobiera te brakujące składniki ze swoich zasobów.

         Efekty, jakie wywołuje cukier w naszym organizmie sprawiają, ze można go nazwać trucizna. Liczne badania pokazują, ze cukier pogarsza stan komórek naszego organizmu. Bezpośrednio po spożyciu następuje reakcja w paradygmatycznym układzie nerwowym, który wpływa na system trawienny. System nerwowy zostaje sparaliżowany, co osłabia zdolność trawienia. Szczególnie szkodliwe jest jedzenie słodyczy na początku posiłku.

           Duża ilość cukru we krwi sprzyja namnażaniu bakterii. Dzieje się tak dlatego, ze bakterie czuja się bardzo dobrze w środowisku kwaśnym, jakie wywołuje spożycie cukru.

           Spożycie dużych ilości cukrów prostych wiąże się ze wzmożonym zapotrzebowaniem organizmu na witaminy z grupy B. Cukier nie zawiera tych witamin, toteż im więcej spożywamy cukrów prostych, tym większe zapotrzebowanie na te witaminy. Powoduje to niski poziom energii oraz osłabienie trawienia. Największemu uszczupleniu ulega zapas witamin B2 i B3. Ich brak może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, szczególnie zaburzenia psychiczne i nerwowe, gdyż obie te witaminy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania systemu nerwowego.

            Czym zastąpić słodycze? Najprościej można by powiedzieć: owocami. To jednak nie jest do końca takie zdrowe. Pisząc o owocach koniecznie należy poruszyć temat fruktozy. Fruktoza jest monosacharydem, cukrem prostym, ponadto jest dwa razy słodsza niż cukier stołowy. Problem z fruktozą polega przede wszystkim na tym, że pomimo dużej ilości cukru nie daje uczucia sytości. Spożycie białego cukru stymuluje trzustkę do produkcji insuliny, jej wzrost daje mózgowi sygnał o najedzeniu. Ponadto glukoza reguluje apetyt i ma wpływ na ilość magazynowanej tkanki tłuszczowej poprzez wywoływanie wzrostu leptyny i spadku greliny, co wspomaga stabilizowanie ilości zjadanego jedzenia. Wątroba dorosłego człowieka może magazynować 2-3 łyżek fruktozy dziennie (ok.40g.). Pozostała część fruktozy odkłada się pod postacią tkanki tłuszczowej okalającą wątrobę, co prowadzi do otłuszczenia tego narządu. Fruktoza ponadto pobudza w wątrobie szlaki metaboliczne prowadzące do powstania kwasów tłuszczowych i wydzielania lipoprotein o bardzo małe gęstości (VLDL). Sprzyja więc wzrostowi poziomu triglicerydów we krwi. Stąd już niedaleka droga do miażdżycy. Badania donoszą też o zwiększeniu ryzyka zachorowań na cukrzycę typu II u osób spożywających nadmierne ilości fruktozy. Na domiar złego fruktozę, podobnie jak galaktozę oraz sorbitol łączy się z powstawaniem zaćmy cukrzycowej u diabetyków. Najwięcej fruktozy zawierają: daktyle, owoce suszone, gruszki, jabłka, czereśnie, banany. Najmniej owoce jagodowe, porzeczki, morele, owoce cytrusowe.

       Oczywiście, nie zrozumcie mnie źle, owoce warto jeść, jednak w rozsądnych ilościach i w odpowiednich momentach dnia. Nie można natomiast bezkarnie sięgać po nie kilka razy w ciągu dnia.

       Zatem co jeść, kiedy przyjdzie nam ochota na coś słodkiego? Otóż najlepszym rozwiązaniem będzie przygotowywanie deserów i ciast w domu, wystarczy użyć trochę wyobraźni, zastosować odpowiednie składniki i już mamy pyszne zdrowe słodkości. Poniżej podaje kilka sprawdzonych i prostych przepisów na tego typu dania.

dodał odpowiedź 20 stycznia 2014 13:52
po 1 wszystkie wyrzucic żadnego ma nie być powiedzieć rodzinie żeby nie kupowali a jak kupią to odrazu jedzą i narazie możesz jeść owoce i będzie dobrze.
dodał odpowiedź 20 stycznia 2014 13:55
sproboj sie jakos powstrzymac jesli hce ce sie cos slodkeigo moze zamien na jakis posilek czy jogurt, a co do owocow to zalezy jezeli jestes na redukcji to tez wyeliminuj sa to cukry proste ;)
dodał odpowiedź 20 stycznia 2014 21:41
spróbuj stopniowo obcinać ilość spożywanych słodyczy, jeżeli dziennie jesz powiedzmy tabliczkę czekolady to zredukuj tę ilość i jedz 3/4 tej tabliczki a po kolejnym tygodniu połowę aż dojdziesz do 0. Możesz również wyznaczyć sobie jeden dzień w tygodniu, jaki Tobie pasuje i po treningu pozwól sobie na conieco, tak aby się lekko odstresować (wiadomo, należy zachować umiar). Jak łapie Cię głód możesz wypić gorzką herbatę lub wziąć gumę do rzucia, zawsze to jakiś sposób. Według mnie wyeliminowanie owoców tak jak koledzy piszą jest błędne ze względu na to, że poza cukrami prostymi posiadają wiele niezbędnych witamin. Dołącz do jadłospisu różnego rodzaju owocę (unikaj wieczornej pory) i ciesz się redukcją :)
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie