Mleko na redukcji
Witaj.
Na przestrzeni ostatnich lat narosło wiele mitów dotyczących spożywania mleka i nabiału. Powszechne są hasła: ,,pij mleko” ,,kto nie pije mleka ma słabe kości” itp. Z drugiej strony słychać, że ,,mleko zabija” ,,pij mleko a będziesz kaleką”... Z perspektywy przeciwników, mleko nie jest dobre dla dorosłego człowieka. W mleku obok cholesterolu, antybiotyków może występować także wirus białaczki czy też zapalenia wątroby itp. Mało tego, w wielu publikacjach, można znaleźć twierdzenie, że nadmierne spożycie mleka i jego przetworów prowadzi do odwapnienia kości. Dzieje się tak w wyniku nadmiernej konsumpcji białek, które nie mogą być magazynowane w organizmie człowieka. Wątroba taki nadmiar musi ,,przerobić” na węglowodany i tłuszcze, które może zmagazynować. Przemiana ta wymaga jednak sporych ilości wapnia, które pobierane są właśnie z kości, co prowadzi do ich odwapnienia. Oprócz niedoborów wapnia, konsumenci mleka narażeni są na niedobory magnezu.
Badania przeprowadzone w 1986r. Wykazały, że mleko hamuje nadkwasotę i wręcz utrudnia gojenie się wrzodów trawiennych. Dzieje się tak dlatego, że mleko tylko na chwilę neutralizuje kwas żołądkowy, po czym następuje znacznie intensywniejsze wydzielanie kwasu w żołądku.
Według niektórych uczonych, spożywanie mleka przyczynia się również do powstania cukrzycy młodzieńczej, stwardnienia rozsianego, zapalenia ucha środkowego, astmy, bólów głowy, biegunek, napięcia, zmęczenia, nadmiernej potliwości, zaparcia. Szczególnie odczuwają to osoby nadwrażliwe na mleko.
Mleko jest także przyczyną wielu alergii pokarmowych. Możemy więc wymienić: wysypki, łojtok, półpasiec, egzemę, utratę apetytu, pleśniawki jamy ustnej, kolkę, bóle brzucha, wymioty, zapalenie jelita grubego, zapalenie zatok, bóle mięśni i stawów, drażliwość, niepokój, depresję i wiele innych. Usunięcie z diety produktu, który powoduje alergię powoduje częściowe lub całkowite usunięcie objawów alergii pokarmowej.
Najbardziej zaskakujące jest to, że mleko zawiera również estrogeny, a więc hormony żeńskie. Duża zawartość tłuszczy nasyconych zmniejsza zdolność wątroby do metabolizowania estrogenów. Nadmierna ilość estrogenów w organizmie przyczynia się do większej retencji wody u kobiet i spadków testosteronu u mężczyzn. Mało tego tłuszcze nasycone, które zawiera mleko zwiększają ryzyko chorób serca.
Obok kazeiny, praktycznie niestrawnej dla osób dorosłych, należy wskazać laktozę, czyli cukier mleczny. Organizm noworodka zawiera laktazę, który rozkłada laktozę na jednocukry: galaktozę i glukozę. Zdolność ta zanika w wieku 4-5 lat. Ok. 80% dorosłej populacji ma niedobór laktazy. Spożywanie mleka przez takie osoby prowadzi do biegunki, nudności, wymiotów, gazów, bólów i skurczów brzucha.
Z drugiej strony znajdują się obrońcy mleka i jego przetworów. Spójrzmy, co mówią jego zwolennicy. Ich zdaniem mleko jest najbogatszym źródłem wapnia, człowiek pijący mleko przyswaja 80% tego pierwiastka. Oprócz wapnia zawiera również fosfor, potas, magnez, cynk, selen, kobalt, mangan, jod i fluor.
Winą za alergie pokarmowe należy obarczać raczej inne produkty, zamiast nabiałowych. Przykładowo truskawki, łososia. Alergie pokarmowe na mleko dotyczą zaś tylko najmłodszych dzieci i na ogół przemijają, ponad 90% dzieci wyrasta z tej choroby po ukończeniu 5 roku życia.
Osoby dorosłe mogą pić mleko przez całe życie, szczególnie te z terenów Europy północnej i środkowej. Zdolności do trawienia laktozy nabraliśmy w drodze ewolucji i tak naprawdę mleko nie jest wskazane dla 10% dorosłych obywateli. Osoby te mogą natomiast spożywać produkty o obniżonej ilości laktozy, jak np. jogurty czy sery.
Najnowsze badania wykazują, że spożywanie mleka przez kobiety przed menopauzą, zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi (o ok. 40%). Natomiast u kobiet po 45 roku życia rzadziej występuje zespół metaboliczny, który charakteryzuje otyłość, zmiany miażdżycowe oraz nadciśnienie. Inne badania wykazują, że spożywanie produktów nabiałowych o małej zawartości tłuszczu zmniejsza występowanie cukrzycy typu 2 nawet o 21%
Produkty mleczne zawierają sprężone dieny kwasu linolowego, które przeciwdziałają miażdżycy i powstawaniu nowotworów. Niektóre zaś produkty mleczne fermentowane za pomocą specjalnych szczepów bakterii, mają wpływ na obniżenie poziomu ,,złego” cholesterolu oraz nadciśnienia. Należy jednak wybierać produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu. Mleka odtłuszczonego nie powinno się podawać jednak dzieciom, ponieważ ich mózgi potrzebują nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych do prawidłowego rozwoju.
Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku (2007), spożywanie mleka i jego przetworów jest bardzo ważne w profilaktyce osteoporozy i zapobieganiu złamaniom kości. Dieta bezmleczna zwiększa ryzyko złamań u dzieci i młodzieży 4-krotnie.
Gdzie leży prawda? Zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy picia mleka powołują się wciąż na nowe badania i autorytety. Komu zaufać, nie wiadomo. Wybór należy do konsumenta. Osobiście stosuję dietę bezmleczną i z różnych powodów zalecam ją moim podopiecznym.