Cheat Meal - czym tak naprawdę jest?
Jakub Mauricz opowiada o popularnych cheat mealach. Co i kiedy jeść jako odskocznię od diety.
Cheat meal, posiłek oszukany lub refit(dokarmianie) to taka formuła posiłkowa, którą można dodać do diety zawsze, nie zależnie od tego czy jesteśmy w okresie budowania masy mięśniowej czy redukcji tkanki tłuszczowej. Oszukany nie oznacza w tym wypadku, że możemy sobie pozwolić na wszystko, owszem posiłek będzie smaczniejszy lecz lepiej byłoby gdyby nadal był on posiłkiem bezglutenowym. Jeżeli chcemy wdrożyć jeden posiłek zawierający gluten warto pomysleć o suplementacji produktami, które rozkładają gluten - DPP Complex.
Kiedy jeść cheat meal?
Pytanie, jaki cheat meal możemy jeść? Otóż zależy to między innymi od tego jaki trening wykonywaliśmy danego dnia. Jeżeli robimy ciągi, przysiady i zarzuty, wszelkiego rodzaju ćwiczenia wielostawowe, możemy spokojnie pozwolić sobie na bardzo słodki posiłek. Ćwiczenia wielostawowe znacznie łatwiej i szybciej spalają nasze zapasy glikogenu przez co możemy uzupełnić je porządną dawką cukrów - w słodkim cheat mealu. Cheat meal może być zjadany również jako jeden z posiłków przed treningiem, wtedy musi to być danie bardziej odżywcze skupione na skrobiach.
To ile i jakie cheat meale zastosujecie zależy tylko od Was, od tego czy jesteście w okresie budowania masy czy redukcji. Osoby z nieco mniejszym udziałem procentowym tkanki tłuszczowej bedą mogły pozwolić sobie na więcej cheat meali.
Ile kalorii w Cheat Mealu?
Ile kilokalorii powinien zawierać cheat meal? Wszystko zależy od rodzaju wysiłku jaki wykonujemy. Jeżeli trenujemy klasycznie na siłowni, powinno to być około 1000 kilokalorii w cheat mealu. Jeżeli jednak, mamy do czynienia z bardzo wysokim wysiłkiem tak jak np. przy CrossFicie czy MMA nasz cheat meal może zawierać ładunek nawet 5000 kcal. Świetnym przykładem wysokokalorycznej diety jest pływak, wielkorotny medalista olimpijski Micheal Phelps, który dziennie pochłaniał 12000 kcal.
Cheat meal to posiłek, który możemy wprowadzać zarówno w okresie masy jak i redukcji w chwilach kiedy czujemy silne braki energetyczne. W okresie masowym po ciężkim treningu w okresie redukcji brak energii spowodowany restrykcyjną, okrojoną dietą.
Zobacz też: