Zadaj pytanie
27 czerwca 2016 14:42

Dieta okołotreningowa i suplementacja dla Ekto, Endo i Mezomorfików

Jakub Mauricz opowiada nieco na temat diety i suplementacji okołotreningowej dla ekto, endo i mezomorfików. Zapraszamy do lektury.

6987
0

Dieta i suplementacja w przypadku każdego typu sylwetki - ekto, endo czy mezomorficznej zależy od wielu czynników takich jak np. rodzaj wysiłku fizycznego czy skład ciała.

 

Ogólnie rzecz biorąc posiłki przedtreningowe u ektomorfików powinny być bogate w węglowodany lub ewentualnie węglowodanowo-tłuszczowe. Posiłki potrenigowe powinny zawierać duże ilości węglowodanów prostych oraz niewielkie ilośći białek. U ektomorfików można zaobserwować całkowitą podaż protein na przestrzeni 15-20% całej kaloryczności diety, dlatego też warto opierać dietę na węglowodanach i tłuszczach. Nie oznacza to, że mamy jeść 10 paczek ryżu dziennie. Istnieje wiele produktów(źródeł skrobiowych) jak i odżywek, które mogą wspomóc nasz organizm w nabieraniu masy np. Vitargo.

 

Najskuteczniejszym systemem żywienia dla endomorfika powinien być system carb-back-loading, który zakłada jedzenie 4 posiłków białkowo-tłuszczowych(z silną redukcją węglowodanów) przy jednym, potreningowym, posiłku węglowodanowym - nawet do 100-130 gram węglowodanów skrobiowych. Oczywiście dla utrzymania odpowiedniego poziomu insuliny wymagana jest odpowiednia suplementacja w postaci witaminy D, B3, ekstraktu z kozieradki pospolitej, cynamonu czy naturalnego słodzika erytrytolu.

 

W przypadku endomorfików bardzo dobrym rozwiązaniem na posiłek okołotreningowy jest również mieszanka białkowo-tłuszczowa ze wskazaniem na tłuszcze MCT. Na przykład koktajl z białkiem serwatkowym i dużą ilością mleka kokosowego lub kuloodporna kawa(kawa z dodatkiem oleju kokosowego, białkiem serwatkowym - na zimno).

 

Jeżeli chodzi o dietę dla mezomorfika to powinna opierać się głównie o węglowodany - bardzo dużą ilość węglowodanów. Mimo, że posiłek potreningowy dla mezomorfika składa się częściowo z tłuszczów nasyconych lub Omega (oliwa z oliwek, awokado) to i tak przewaga zawsze powinna być po stronie węglowodanów, najlepiej bezglutenowych w formie ryżu, komosy ryżowej, kaszy gryczanej i batatów oraz żródła białka w postaci ryb czy kurczaka. Potreningowo można spożywać węglowodany proste w postaci carbo/gainer + białko serwatkowe powinny się świetnie komponować.

Zobacz też:

Jakie jeść mięso?

Dieta Rozdzielna

Suplementy na redukcji. Co Wybrać?

Oceń treść:
(0 głosów)
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie