Dieta Paleo: Przepis na Steki
Tym razem Barbell Kitchen przygotowało dla Was mięsną ucztę ze stekami z prawdizwej wołowiny. Zobacz jak przyrządzić wspaniały i wartościowy posiłek.
Zanim przejdziemy do przyprawiania, smażenia itp. musimy kupić wołowinę na nasze steki. Skąd brać "dobrą" wołowinę? Wszystko zależy od tego jak karmione i wypasane było bydło, od którego pochodzi mięso. Jeżeli masz pewne źródło mięsa to świetnie. W innym przypadku warto wiedzieć, że najlepsza wołowina to ta od krów wypasanych swobodnie na trawie na łące a nie w chlewie. Dodatkowo krowa nie powinna być opryskiwana żadnymi antybiotykami lub innymi środkami. Najlepiej jak chodzi po polu i cały dzień swobodnie żuje trawę. Zaniedbane krowy, chowane w stresie różnią się znacznie otłuszczeniem i zawartością kwasów omega w mięsie. Przy wyborze wołowiny liczy się również jej wiek, im starsza krowa tym mięso jakościowo gorsze. Mięso cielęce jest najsmaczniejsze a co za tym idzie najdroższe. Jeżeli nie znamy pochodzenia naszego mięsa warto odciąć tłuszcz ponieważ nie wiem czym krowa była karmiona.
SKŁADNIKI I SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Mamy do wyboru dwa rodzaje mięsa świeże prosto z ubojni lub mięso leżakujące w temperaturze 3 stopni przez dwa tygodnie - takie mięso jest zdecydowanie bardziej kruche. Wybór mięsa to tylko i wyłącznie kwestia gustu. Jeżeli trzymaliście Wasze kawałki mięsa w lodówce warto wyjąć je nieco przed upieczeniem tak aby nabrały temperatury pokojowej.
Od czego zaczynamy? Na początku porządnie doprawiamy nasze steki solą i pieprzem z obu stron - jest to klasyczne przyprawienie steku w stylu amerykańskim. Dodatkowo skrapiamy nasze mięso oliwą z oliwek po czym ją wcieramy. Oczywiście w przyprawianiu istnieje dowolność jeżeli masz ochotę natrzeć wołowinę czosnkiem, dodać do niej rozmaryn i majranek - zrób to. Wtedy warto takie mięso zamarynować wcześniej i pozostawić na dobę w lodówce tak aby smak i aromat przypraw przeszedł przez cały stek.
Smażenie.
Poziom wypieczenia steka zależy od gustu. Steki krwisty i średnio wsymażony mają najwięcej aromatu i prawdziwego smaku wołowiny. Stek krwisty powinien być miękki, średnio wysmażony nieco twardszy i tak dalej... Najważniejszym elementem do porządnego usmażenia steka jest bardzo mocno rozgrzana patelnia. Dajcie patelni rozgrzać się maksymalnie. W końcu nie chcemy piec ani gotować naszego mięsa tylko je smażyć. Aby podkreślić smak naszego steka dodajemy do patelni rogniecione(nie musi być do końca obrany) czosnek i rozmaryn. Do smażenia nie dodajemy oliwy. Wcześniej nasmarowaliśmy mięso oliwą i to powinno wystarczyć w procesie smażenia.
Proces smażenia polega na naprzemmiynnym przewracaniu mięsa co minutę. Smażenie rozpoznacie wtedy gdy po włożeniu mięsa na patelnie zacznie ono bardzo mocno skwierczeć. Po pierwszym przewróceniu możemy dorzucić i nasmarować mięso czosnkiem i rozmarynem. W trakcie smażenia warot smażyć również boki, dzięki temu nie pozwolimy aby z naszego mięsa uciekły soki. Po kilku minutach smażenia dodajemy kawałek masła dzięki temu nadamy naszej wołowinie nieco słodkości. Po usmażeniu odstawiamy nasze steki na 2-3 minuty tak aby odpoczęły.
W wolnej chwili, kiedy nasze mięso odpoczywa możemy zająć się pietruszką na dressing. Drobno siekamy świeżą pietruszkę po czym skrapiamy ją oliwą i dokładnie mieszamy. Teraz kiedy nasze steki są już lekko schłodzone możemy pokorić je w plastry i wymieszać z pietruszkowym dressingiem. Po wymieszaniu można dodtkowo doprawić mięso pieprzem i solą. Na koniec soki, które wydzieliło mięso mieszamy z masłem i kilkoma kroplami soku z cytryny. Przygotowany sos rozlewamy po mięsie. GOTOWE !!!
ZOBACZ TEŻ:
ĆWICZENIA NA NOGI: MARTWY CIĄG O PROSTYCH NOGACH