Węglowodany proste i złożone
Które węglowodany warto spożywać w zależności od aktywności sportowej? Skąd je czerpać? To wszystko w tym odcinku z Jakubem Mauriczem.
Rodzaje węglowodanów: Jakie to są węglowodany proste i złożone oraz jakiego typu węglowodanów powinniśmy używać w sportach wytrzymałościowo-siłowych?
Węglowodany proste i złożone to prosty i umowny podział, nie mówi on jednak wiele o samej budowie i funkcji węglowodanów dla naszego ciała.
Standardowy udział węglowodanów prostych to mono- i disacharydy, a więc: glukoza, fruktoza, ryboza oraz dwucukry: laktoza (glukoza + galaktoza), sacharoza (glukoza + fruktoza).
Cukry złożone są formami skrobiowymi, a więc to te węglowodany zawarte m.in. w vitargo, ziemniakach, manioku, ryżu, kaszy, makaronach, we wszystkich produktach powstałych ze zboża i w bulwach.
Sama strategia ich podładowywania zależy również od systemu dietetycznego, którym podążamy, a więc np. na paleo, SCD - mamy ograniczoną ilość zbóż i bulw do minimum, więc zostają tylko owoce proste z owoców, warzyw i korzeni warzyw.
Ogólna zasada mówi o tym, żeby przed treningiem przyjmować węglowodany skrobiowe, które mają lepszą tendencję do wyładowywania się z postaci glikogenu mięśniowego, skutkiem czego możemy również opóźnić uczucie zmęczenia. Jeżeli chodzi o porę okna anabolicznego po treningu, jeżeli nie jesteśmy endomorfikiem lub insulinooporni, możemy podrzucić większą dawkę cukrów prostych.
ZOBACZ TEŻ:
* Przepis na placek jaglany z odżywką białkową
* Węglowodany w diecie
* Ćwiczenia na nogi w domu dla początkujących bez sprzętu