Marcin Lewandowski
Treści:
Tak jak w tytule .
Jaki kolor pasa Bjj ma Tomasz Drwal?
Jak myślicie który trening jest skuteczniejszy Gi czy No-Gi . Z tego co widzę wielu zawodników mma w ufc trenuje w Gi , jednak trening no gi (submission) też jest ciekawą opcją aby wytrenować umiejętności parterowe pod mma, jednak z tego co widzę mniej jest chwytów w no-gi . Co o tym sądzicie ?
Jeżeli wieczorem trenuję sztuki walki (od poniedziałku do piątku) to czy ten trening mogę wykonywać rano ?
1. ROZGRZEWKA
Przed przystąpieniem do ćwiczeń właściwych - rozciągających należy dokładnie rozgrzać mięśnie!!! Rozgrzewka jest kluczowym elementem we wszelakim treningu a szczególnie przy rozciąganiu. Tak więc zabieramy się za rozgrzewkę:
- Stajesz w rozkroku, nogi mniej więcej na szerokość barków. Wykonujesz krążenia biodrami w jedną i drugą stronę.
- Następnie złączasz stopy i kolana i wykonujesz krążenia kolanami, a na koniec stawami skokowymi (palce i poduszki stopy dotykają podłogi i kręcimy stopami).
- Dla dobrego rozgrzania najlepiej pobiegać w miejscu przez około 3 minuty wykonując naprzemiennie skip A i B (raz kolana wysoko a raz pięty dotykają pośladków). Jednak nie ma tutaj sztywnej formy i biegać możesz jak tylko chcesz, ważne, żeby trwało 3 minuty ciągłego poruszania.
- Teraz 3 minuty pajacyków. Jeszcze 20 przysiadów i rozgrzewka zrobiona.
2. ROZCIĄGANIE
- Wykrok nogą ugiętą w kolanie (kolano ugięte pod kątem prostym) stopa nogi prostej położona prostopadle do podłoża (poduszką stopy dotykamy podłogi). Trzymamy ok. 20 sekund.
- To samo druga noga. Powtarzamy 3 razy na każdą nogę.
- To samo z tą różnicą, że noga prosta jest teraz skręcona i stopa opiera się na wewnętrznej części.
- Teraz noga prosta opiera się na pięcie.
- 10 przysiadów (dogrzanie mięśni).
- stajesz w lekkim rozkroku, wyciągasz ręce do góry i robisz skłon w bok. Ważne jest, aby nie pochylać się do przodu ani do tyłu. Po kilkunastu sekundach robisz skłon w drugą stronę, i tak kilka razy. Powinieneś poczuć jak rozciągają się mięśnie z boku tułowia i od wewnętrznej strony ud.
- stajesz w szerokim rozkroku, pochylasz tułów do przodu opierając dłonie na podłodze. Wyciągasz proste ręce jak najdalej do przodu i jednocześnie pchasz biodra do tyłu. Zadbaj, aby plecy były proste (nie garb się!) Ćwiczenie to można trochę zmienić dodając pompki. Pozycja jak wyżej, potem uginasz ramiona, prostujesz jednocześnie wypychając biodra w tył. Wszystko oczywiście bez pośpiechu i bez szarpania, ani forsowania mięśni. Efekty będą przychodzić stopniowo, a pośpiech może tylko doprowadzić do kontuzji
- Siądź na ziemi, złącz stopy razem, kolana na zewnątrz, dociskaj kolana w kierunku podłogi. Powoli i stopniowo, coraz niżej, wytrzymaj w najniższej pozycji 10 sekund, rozluźnij nogi i powtórz ćwiczenie 3x.
- 20 przysiadów (teraz trzeba przygotować mięśnie i ścięgna do naprawdę ciężkiej pracy).
- Przechodzimy to rozciągania dynamicznego: oprzyj rękę o stół lub krzesło i wykonuj wymachy nogi na boki 20 razy, zmień nogę.
- Teraz do przodu - 20 razy, zmiana nogi. Powtórz serię 3 razy.
- Rozluźniamy mięśnie wykonując skręty bioder (jak na początku).
- Przechodzimy do ćwiczenia prowadzącego do szpagatu bocznego, spokojnie rozjeżdżasz nogi na boki, powoli i z umiarem. Nie chodzi tu o to, żeby było jak najszerzej bo to ćwiczenie izometryczne i polega na napinaniu mięśni. napinasz mięśnie tak jakbyś chciał(a) zwęzić nogi (nogi pozostają w tej samej pozycji), czyli izometrycznie ściskasz uda ale nie poruszając nogami. Jeśli czujesz mięśnie to dobrze, wytrzymaj tak 20 sekund.
- Teraz trzeba rozluźnić nogi. Najlepiej nadaje się do tego krążenie bioder. Przerwa
ta ma trwać 20 sekund.
- Teraz rozjeżdżasz nogi maksymalnie na bok Kiedy już poczujesz maksymalny naciąg i wyraźny ból (ale nie za mocny!!!), siądź na tyłku i spokojnie wykonuj skłony do lewej nogi, prawej i do przodu. Ma to trwać około 20 sekund, po czym rozluźniasz mięśnie.
- Wstajemy, wykonujemy krążenia biodrami dla rozluźnienia ścięgien.
- Powtarzamy serie 3x począwszy od lekkiego rozkroku i ćwiczenia izometrycznego 20 sekund, rozluźnienie 20 sekund i maksymalny naciąg 20 sekund. Czas ćwiczenia można wydłużyć wraz ze wzrostem zaawansowania.
3. ROZLUŹNIENIE
- Krążenia biodrami, kolanami i stawami skokowymi.
- Stań naturalnie, nogi na szerokość barków, pochyl się do przodu i staraj się dotknąć dłońmi podłoża (dla zaawansowanych - głową dotknij kolan). Rób to ćwiczenie spokojnie i powoli, to już rozluźnienie ale i dociągnięcie mięsni ud i podudzi.
- Wykonuj teraz spokojne krążenia uniesioną i zgiętą w kolanie nogą zataczając krąg od wewnątrz do zewnątrz ( na bok). To samo druga noga.
- Uspokój oddech, myśl o rozciągniętych ścięgnach i mięśniach, bo tylko świadomość prowadzi do efektów!
- Nastaw się pokonanie kolejnych barier na następnym treningu, bądź systematyczny, cierpliwy i myśl pozytywnie
Czy mogę robić ten trening 5 razy w tygodniu ?
Chciałbym trenować BJJ,Kick-Boxing,Zapasy.
Myślę nad rozpisaniem tego w ten sposób :
Poniedziałek :Submission 19:30 / BJJ 20:30
Wtorek:Zapasy 20:00
Środa:Bjj 19:00
Czwartek : KickBoxing 17.45-19.15 / Zapasy 20:00
Piątek: KickBoxing 15:30-17:00 / BJJ 19:00
Każdą sztukę walki trenuję w innym klubie . W pewne dni mam mało czasu na regenerację ale może organizm się przyzwyczai do wysiłku.
Co o tym sądzicie ?
Ważę 72 kg i chciałbym dobić do 77 . Jednak niestety bez względu na to ile bym jadł waga stoi w miejscu albo waha się w przedziale 70-73 kg(trenuje sw 5 dni w tygodniu) . Zauważyłem że dopiero treningi siłowe sprzyjają przyrostowi mojej masy. I tu mam pytanie . Jaki trening mogę wykonywać pod sztuki walki aby przytyć tę 5 kilo ?
Czy ten trening wykonywany dwa razy w tygodniu będzie sprzyjał rozwijaniu masy ?:
Napisał TRENING SPLIT POD SPORTY WALKI, na 2 dni w tygodniu
TRENING A: nogi, barki, plecy
A1 Przysiad przedni + wyciskopodrzut 3 x 3-6 powt. 70-85% CM (ang. thrusters)
A2 Podciąganie na drążku 3 x 4-8 powt. 70-85% CM (ang. pull ups)
B1 Wymach sztangielką 3 x 4-6 powt. 60-80% CM (ang. swing)
B2 Wiosłowanie renegata 3 x 6-8 powt. 75-85% CM (ang. renegade rows)
(wykonujesz A1 + A2 – następnie 60 sekund przerwy, B1 + B2 – następnie 60 sekund przerwy)
SPRAWLE NA ILOŚĆ 50-100 POWTÓRZEŃ
TRENING B: kaptury, tył uda, klatka, ramiona
A1 Zarzut siłowy ze zwisu 3 x 3-6 powt. 60-85% (ang. hang power clean)
A2 Martwy ciąg na prostych nogach 3 x 6-8 powt. 75-85% (ang. straight leg deadlift)
B1 Pompki na poręczach 3 x 6-8 powt. 70-85% (ang. dips)
B2 Uginanie ramion ze sztangielkami siedząc 3 x 10-12 powt. 70-80%
(wykonujesz A1 + A2 – następnie 60 sekund przerwy, B1 + B2 – następnie 60 sekund przerwy)
Przysiad + wyskok 50-100 powtórzeń
Posiadam odważniki 10 * 2,5 kg , gryf , sztangielki , piłkę lekarską , drążek do podciągania.
Trenowałem boks 5 miesięcy moim głównym sportem jest bjj/submission . Podczas sparingów bokserskich z kolegą czy to podczas treningów boksu na które czasem chodzę często nie skręcam bioder podczas ciosów prostych. Czy poprzez trening z odcinka "SKRĘTY CIAŁA W BOKSIE" mogę to wyćwiczyć ? Mogę dodać tę ćwiczenia
po treningu FBW i rozciąganiu czy lepiej to robić po rozgrzewce a przed treningiem FBW ? Dodam że w tym miesiącu mam przerwę od sportów walki i robię tylko FBW pod sztuki walki 3 razy w tygodniu.