Krystian Chaustowicz
Treści:
Jeżeli jesteś w okresie budowania masy mięśniowej, to możesz sobie na to pozwolić, na redukcji neie ryzykowałbym, ponieważ miód zawiera dużą ilość cukrów prostych, które jeżeli nie zostaną wykorzystane do wysiłku lub uzupełnienia glikogenu, mogą odłożyć się w postaci tkanki tłuszczowej.
Dobrym rozwiązaniem na redukcji jest trening 4-dniowy Push&Pull lub 3-dniowy Push&Pull&Legs. Preferowany przedział powtórzeń to 8-12. Oczywiście staraj się wykonać tą ilość powtórzeń takim ciężarem, by wykonać ćwiczenie przy bardzo dobrej technice. Podczas redukcji staraj się zachować jak największy ciężar, nie schodź z cięzaru, ponieważ to może spowodować zmniejszenie masy mięśniowej.
Za budowanie masy mięśniowej nie mają względu jakieś skórki od jabłek(być może mają one jakieś 0,5% względu), najważniejsza jest dieta, trening i negeneracja - bez tego nie będzie efektów. :)
Nie, sauna to rodzaj zabiegu termicznego, podczas którego wysoka temperatura rozszerza naczynia krwionośne, która ułatwia proces dyfuzji gazów(oddychania), sauna powoduje straty dużej ilości wody. Saunę możesz traktować jako zabieg regeneracyjny raz na jakiś czas. Co do treningu aerobowego/cardio - każda aktywność może być pod to zaliczana, pod warunkiem, że ćwiczysz w opowiednim tętnie. Aeroby charakteryzują się zakresem 65% tętna maksymalnego(tętno maksymalne to 220 - (minus) wiek), zaś cardio około 80%.
Jeżeli jesteś jakieś 1-2 dni bezpośrednio po treningu pleców, a czasem nóg - jest to normalne, są to bóle potreningowe. Natomiast jeżeli bolą Cię mięśnie tak po prostu, to wina może być z powodu jakiegoś urazu, złego spania, złej postawy itp. Jeżeli ból utrzymuje się przez okres ponad tygodnia, to proponuję wizytę u lekarza. Być może nie boli Cię mięsień, tylko jego przyczep lub tkanki wokół mięśni.
Jeżeli miałbym Ci polecić, co jest lepsze, aby zmniejszyć ryzyko spalenia mięśni, to polecam Ci BCAA, ponieważ wspomaga ono regenerację i zmniejsza aktywność reakcji katabolicznych w organizmie. Możesz brać bcaa przed i po treningach po 5g. Oczywiście podstawą zachowania masy mięśniowej jest odpowiednia regeneracja (sen,odpoczynek, witaminy) oraz dieta. Zapewne nie masz jej ułożonej. Oblicz swoje zapotrzebowanie w kalkulatorze np. na Potreningu.pl i dodaj do niego jakieś 10% kalorii z zapotrzebowania. Kalorie dodawaj powoli zaczynając od swojego normalnego zapotrzebowania.(jakieś 100 kalorii na tydzień). Kalorie i makroskładniki możesz liczyć w kalkulatorze kalorii np. na Potreningu.pl Jedz 2-3 g biała na kilogram masy ciała(około 2 g białka pochodzenia zwierzęcego), 1g tłuszczy, a resztę zapotrzebowania uzupełniaj jedząc węglowodany. 1 g białka = 4 kcal, 1 g węglowodanów = 4 kcal, 1 g tłuszczy = 9 kcal. Gotowe szablony posiłków diety na masę masz w Internecie. Na śniadanie polecam owsiankę z jajkami gotowanymi na twardo czy na miękko lub formie omleta lub jajecznicy. Do mięsa typu pierś/udko z kurczaka lub indyka czy serduszek drobiowychpolecam ryż lub kaszę gryczaną oczywiście z warzywami i odrobiną tłuszczu typu oliwa z oliwek. Na ostatni posiłek przed snem najlepiej spożyć jakieś wolnowchłanialne źródło białka np. kazeinę, twaróg czy serek wiejski z orzechami lub rybę + węglowodany (w mniejszej ilości). Braki białka w diecie możesz uzupełniać odżywką białkwą np. Trec Whey 100. Po treningu możesz pić carbo np. MaxCarb lub uzupełnić cukry proste w postaci owoców lub żelek.