Czy na oliwie z oliwek można smażyć?
Witaj.
Oliwa z oliwek przeznaczona jest przede wszystkim do spożywania na zimno. W przypadku smażenia doskonale zdają egzamin oleje: rzepakowy oraz kokosowy. Podczas smażenia temperatura osiąga wartość 200 stopni Celsjusza, a często nawet wyższą. Mam tu na myśli temperaturę 220 stopni, która utrzymuje się podczas smażenia. Faktem jest też to, że niektóre tłuszcze palą się i dymią, inne zachowują swoją strukturę przez dłuższy czas.
Temperatura dymienia jest to taka temperatura przy której tłuszcz zaczyna się palić i taki tłuszcz nie nadaje się już do spożycia. Nie jest ważne jaki to rodzaj tłuszczu, należy go bezwzględnie wyrzucić.
Np.
Oliwa z oliwek – temperatura dymienia 166 - 220 stopni
Olej rzepakowy – temperatura dymienia 160 stopni
Olej ryżowy – temperatura dymienia 250 stopni.
Jak wynika z powyższego oliwa z oliwek nadaje się raczej do krótkotrwałej obróbki termicznej, myślę, że czas zrobienia omleta doskonale spełnia ten warunek. Nie każda jednak oliwa będzie odpowiednia.
Oliwa Extra Virgin, ze względu na obecność przeciwutleniaczy i niski punkt dymienia (166 stopni C) nie nadaje się do smażenia. Stosujmy zatem tę oliwę do sałatek, dressingów i wszelkich innych dań nie wymagających wysokich temperatur.
Oliwa rafinowana (100% pure/puro), po dokonaniu procesu rafinacji dodaje się do niej oliwy typu extra virgin lub virgin. Z uwagi na fakt, że ta oliwa ma mniej wyraźny smak i niższą temperaturę dymienia 220 stopni C doskonale nadaje się do smażenia i duszenia.