Jaki jest plan dietetyczny Mateusza M?
Witam,
Znajduje sie w podobnej sytuacji jak Mateusz, zalezy mi na wzroscie masy ale nie wiem jak sie odzywiac. Wiec chcialbym wiedziec jakim planem ditetycznym kierowaj sie Mateusz na poczatku.
Pozdrawiam
Znajduje sie w podobnej sytuacji jak Mateusz, zalezy mi na wzroscie masy ale nie wiem jak sie odzywiac. Wiec chcialbym wiedziec jakim planem ditetycznym kierowaj sie Mateusz na poczatku.
Pozdrawiam
1201
3
dodał odpowiedź 19 czerwca 2014 19:37
Siema. To jaki plan ma Mateusz wie tylko On i Jego trener Michał Karmowski (ewentualnie znajomi, rodzina Mateusza). Za takie plany się płaci niestety, Mateuszowi się udało uzyskać go w ramach projektu. Natomiast jeżeli chodzi Ci o przybieranie na wadzę to musisz się skupić na nadwyżce kalorycznej. Czyli odpowiednia dieta jak najbardziej musi być ułożona. Jeżeli chodzi o to jak należy zabrać się do planowania diety to zawsze zaczynamy od wyliczenia swojego ogólnego zapotrzebowania kalorycznego. Skorzystaj z kalkulatorów, których jest multum na internecie i wylicz średnią z wszystkich wyników albo ze wzoru (waga x 24 x 1.3-1.7 (zależy od poziomu aktywności fizycznej - im większa tym większy współczynnik)). Jednak pamiętaj, że w obu przypadkach otrzymasz tylko przybliżoną ilość kalorii jakie powinieneś spożywać w ciągu dnia, żeby utrzymać wagę. Przetestuj je na sobie trzymając takie zapotrzebowanie około 2 tygodnie. Dodaj od tego 10% ogólnego zapotrzebowania, czyli prościej to wychodzi mniej więcej około 200-500kcal (jeżeli chodzi o dobór makroskładników to przyjmij że będziesz spożywał 1,6-2g białka/kgmc, 1g tłuszczy/kgmc a resztę zapotrzebowania będą stanowić węglowodany) i trzymaj takie zapotrzebowanie przez okres ok 2 tyg. i patrz czy waga się zmienia czy nie. Jeżeli stoi to ponownie dodaj ok 200kcal i to samo (w tej fazie proponuję dodawać głównie z węglowodanów). Obserwuj czy coś się zmienia. Jeżeli waga zacznie rosnąć to znaczy, że ilość kalorii jest odpowiednia do nabierania masy (ja proponuję też, żeby te przybieranie na wadzę nie było zbyt duże bo podleję Cie tłuszczem za mocno, ok 0.5kg/tydzień jest ok). No i stopniowo wtedy zwiększaj kaloryczność diety o ok 100kcal tygodniowo (po równo z b. t. w.). Rozłóż sobie całe zapotrzebowanie na ok 4-6 odpowiednio zbilansowanych posiłków (ogranicz tłuszcze w około treningowych, na noc ogranicz węgle ale nie wyrzucaj całkowicie - pomogą w regeneracji (również zależy od tego kiedy wykonujesz trening - jeżeli późno to śmiało ładuj węgle). No i tutaj masz spis przykładowych produktów na których powinieneś opierać swoje posiłki : Białko (np. kurczak, indyk, ryby, wołowina, jajka, twaróg, serek wiejski i jeżeli masz w planach to odżywka białkowa), Węglowodany (np. ryż biały, brązowy, makaron pełnoziarnisty, chleb razowy, wafle ryżowe, ziemniaki, warzywa, owoce w niewielkich ilościach), Tłuszcze (np. orzechy laskowe, włoskie, ryby, olej lniany, rzepakowy, z pestek winogron, ryżowy, migdały, masło orzechowe naturalne). Jeżeli według tego ustalisz sobie plan żywieniowy to myślę, że efekty, które uzyskasz po pewnym czasie Cię zadowolą. Jednak rozbudowa masy mięśniowej to proces długotrwały, podobnie jak redukcja tkanki tłuszczowej, więc musisz się uzbroić w cierpliwość. W razie niejasności pytaj. Pozdrawiam.
dodał komentarz 20 czerwca 2014 10:56
Wielkie dzieki za odpowiedz. Jak jeszcze bede mial jakies pytania to zapytam.
Pozdrawiam