oliwki drylowane (zielone)
Witaj,
Oliwki są niskokaloryczne, wspomagają trawienie, łagodzą migrenę. 25g czyli ok. 10 oliwek to zaledwie 37 kcal. W takiej porcji otrzymujemy przede wszystkim kwas oleinowy, który chroni serce i naczynia zmniejszając ryzyko chorób układu krążenia. Do tego oliwki są bogate w witaminy z grupy B, oraz witaminy A, C i E. Te ostatnie są szczególnie ważne w walce ze skutkami działania wolnych rodników. Oliwki zawierają tez cenne minerały: fosfor, potas, żelazo, miedz i sporo błonnika. Co ciekawe, oliwki, które jemy są kiszone, maja wiec wszystkie zalety kiszonek: poprawianie odporności, korzystny wpływ na florę bakteryjna przewodu pokarmowego oraz działanie przeciwdepresyjne.
W opiekach występują fitosterole, zwane również sterowani roślinnymi, które obniżają poziom cholesterolu całkowitego i frakcje LDL w organizmie.
Kolor oliwek jest związany z momentem ich zbioru lub sposobem ich obróbki. Zielone oliwki to owoce zebrane zanim dojrzeją. Czerwone to oliwki zebrane w następnym stadium dojrzewania, ale jeszcze przed osiągnięciem pełnej dojrzałości. Dojrzałe są dopiero czarne. Przy czym czarna barwę czasem producenci uzyskują poddając oliwki zielone lub czerwone procesowi utleniania.
Świeże oliwki bez względu na moment zbioru są gorzkie, dlatego poddaje się je procesowi kiszenia. Mogą być przykładowo najpierw trzymane w zalewie zasadowego a potem dopiero w solance albo mogą być marynowane od razu w solance. W zależności od sposobu, mogą być mniej lub bardziej goryczkowate.
Wracając do Twojego pytania, możesz śmiało włączać oliwki do swojej diety. Pamiętaj jednak o sporej ilości sodu, którego więcej zawierają zielone oliwki. Niestety obecny jest tez w czarnych oliwkami, co wynika ze specyfiki procesu obróbki.