erytrol i stewia a wyrzut insuliny
Witaj,
Profesor Jan Geuns stwierdził, że stewia zwiększa aktywność trzustki, poprawia równowagę cukru we krwi, poprawia bilans energetyczny, ma działanie przeciwgrzybiczne, działa antybakteryjnie, zapobiega próchnicy, obniża ciśnienie krwi, obniża poziom cholesterolu. Istotny jest fakt, że stewia wpływa stymulująco na wyrzut insuliny przez trzustkę. Jest to dobra wiadomość dla osób cierpiących na cukrzyce. Dla osób zdrowych, trenujących na siłowni, najlepszym momentem na przyjęcie stewii jest okres po treningu, kiedy występuje tzw. okno anaboliczne. Wysoki poziom insuliny jest pożądany w tym czasie w celu odbudowy rezerw energetycznych organizmu. W innych polach dnia lepiej jest używać ksylitolu, który nie wpływa na wyrzut insuliny.
Stewia jest rośliną wykorzystywaną w przemyśle spożywczym, w medycynie oraz w przemyśle kosmetycznym. W przemyśle spożywczym, stewia znalazła zastosowanie między innymi przy produkcji słodkich produktów o obniżonej wartości kalorycznej (np. wyroby cukiernicze, śniadaniowe przetwory zbożowe, nektary owocowe i warzywne, lody, fermentowane przetwory mleczne). W temperaturze do 200°C stewia nie ulega rozpadowi, może być stosowana do produkcji dżemów, galaretek, marmolad (o zredukowanej wartości energetycznej), a także do pieczenia ciast i ciasteczek.
Erytrytol „wytwarzany” jest w procesie naturalnej fermentacji.
Światowa Organizacja Zdrowia uznała erytrytol za bezpieczny „substytut” cukru, jest stosowany od 2006 roku. W Polsce legalny stał się dwa lata później. Co go wyróżnia spośród innych substancji słodzących? W przeciwieństwie do innych polioli, np. ksylitolu, można go stosować w dowolnej ilości (ale nie zapominając o rozsądku). Wchłaniany jest od razu w jelicie cienkim, dlatego też ich nie podrażania i nie wywołuje uporczywych biegunek czy innych kłopotów z układem pokarmowym, jak choćby niestrawność.
Badania dowodzą, że nie podnosi poziomu glukozy we krwi oraz nie aktywuje wydzielania insuliny, dlatego mogą go stosować także osoby chorujący na cukrzyce. Dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym (mimo że jest ich mniej niż w ksylitolu) chroni zęby przed próchnicą.
Jedyne obostrzenie dotyczy dzieci, szczególnie tych bardzo małych. Z powodu niewystarczająco rozwiniętego układu pokarmowego nie powinny go spożywać dzieci, które nie ukończyły 3 lat.
Reasumując, erytrol można spożywać częściej, ponieważ nie podnosi poziomu insuliny. Inaczej jest w przypadku stevi, dlatego lepiej jest używać tego słodzidła po treningu, gdzie wysoki poziom insuliny jest bardzo pożądany.