Zadaj pytanie
18 listopada 2015 19:05

erytrol i stewia a wyrzut insuliny

Hej. Mam takie pytanko dotyczące słodzików. No bo stewia i erytrol to niby zdrowe słodziki, indeks glikemiczny niby 0 wiec nie podnosci cuku we krwi itd, ale co z faktem że podobno mózg odbiera słodki smak, jako, że idzie jedzonko i wyrzuca insuline a tu jedzonka nie ma i co? po dłuższym czasie takiego czegoś można mieć problemy ze zdrowiem jak i waga... co o tym sadzicie? Jak to jest z tym że mozg reaguje tylko i wylacznie na slodki smak i wtedy w ramach przygotowania wyrzuca inse?
9669
2

Witaj,

       Profesor Jan Geuns stwierdził, że stewia zwiększa aktywność trzustki, poprawia równowagę cukru we krwi, poprawia bilans energetyczny, ma działanie przeciwgrzybiczne, działa antybakteryjnie, zapobiega próchnicy, obniża ciśnienie krwi, obniża poziom cholesterolu. Istotny jest fakt, że stewia wpływa stymulująco na wyrzut insuliny przez trzustkę. Jest to dobra wiadomość dla osób cierpiących na cukrzyce. Dla osób zdrowych, trenujących na siłowni, najlepszym momentem na przyjęcie stewii jest okres po treningu, kiedy występuje tzw. okno anaboliczne. Wysoki poziom insuliny jest pożądany w tym czasie w celu odbudowy rezerw energetycznych organizmu. W innych polach dnia lepiej jest używać ksylitolu, który nie wpływa na wyrzut insuliny.

     Stewia jest rośliną wykorzystywaną w przemyśle spożywczym, w medycynie oraz w przemyśle kosmetycznym. W przemyśle spożywczym, stewia znalazła zastosowanie między innymi przy produkcji słodkich produktów o obniżonej wartości kalorycznej (np. wyroby cukiernicze, śniadaniowe przetwory zbożowe, nektary owocowe i warzywne, lody, fermentowane przetwory mleczne). W temperaturze do 200°C stewia nie ulega rozpadowi, może być stosowana do produkcji dżemów, galaretek, marmolad (o zredukowanej wartości energetycznej), a także do pieczenia ciast i ciasteczek.

        Erytrytol „wytwarzany” jest w procesie naturalnej fermentacji.
Światowa Organizacja Zdrowia uznała erytrytol za bezpieczny „substytut” cukru, jest stosowany od 2006 roku. W Polsce legalny stał się dwa lata później. Co go wyróżnia spośród innych substancji słodzących? W przeciwieństwie do innych polioli, np. ksylitolu, można go stosować w dowolnej ilości (ale nie zapominając o rozsądku). Wchłaniany jest od razu w jelicie cienkim, dlatego też ich nie podrażania i nie wywołuje uporczywych biegunek czy innych kłopotów z układem pokarmowym, jak choćby niestrawność.

     Badania dowodzą, że nie podnosi poziomu glukozy we krwi oraz nie aktywuje wydzielania insuliny, dlatego mogą go stosować także osoby chorujący na cukrzyce. Dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym (mimo że jest ich mniej niż w ksylitolu) chroni zęby przed próchnicą.
Jedyne obostrzenie dotyczy dzieci, szczególnie tych bardzo małych. Z powodu niewystarczająco rozwiniętego układu pokarmowego nie powinny go spożywać dzieci, które nie ukończyły 3 lat.

      Reasumując, erytrol można spożywać częściej, ponieważ nie podnosi poziomu insuliny. Inaczej jest w przypadku stevi, dlatego lepiej jest używać tego słodzidła po treningu, gdzie wysoki poziom insuliny jest bardzo pożądany.

dodał odpowiedź 19 listopada 2015 22:23
Witaj. Zgadza się, panuję takie założenie, że wszystko co jest chociaż odrobinę słodkie stymuluje naszą trzustkę do wyrzutu insuliny. Co do tego nie ma pewności, badania nie są jednoznaczne. Zwłaszcza w przypadku stewii. Rzekomo to glikozydy, które niewątpliwie stewia zawiera, wpływają na wyrzut insuliny. Jednak badania nie były do końca przeprowadzone tak jak trzeba, więc dalej ciężko stwierdzić. Inne znowu wykazują, że stewia ma właściwości obniżające poziom insuliny, jak i cukru we krwi. Co do rzetelności badań - nie mam pojęcia. Do tego istnieje indeks glikemiczny ( o którym wspomniałeś), jednak nie kierowałbym się nim do końca, gdyż również istnieje indeks, tyle, że insulinowy (np. wiele produktów białkowych, mimo indeksu glikemicznego = 0, mają dość wysoki indeks insulinowy). Jednak co do stewii - dotychczas nie spotkałem się z indeksem insulinowym tego produktu. Tak więc, mógłbym zadać to samo pytanie, odnośnie stewie. Jest to naturalny słodzik i w porównaniu do aspartamu, którego wpływ na wyrzut insuliny jest poparty wieloma badaniami, tak tutaj ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, gdyż wiele badań wyklucza się wzajemnie. Sam śledzę temat. Wiem, że nie takiej odpowiedzi oczekiwałaś ale niestety, na daną chwilę tyle mi wiadomo. Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłem. Pozdrawiam serdecznie :)
dodał odpowiedź 23 stycznia 2016 20:13
A co z aspartamem? Czy powoduje wyrzut insuliny?
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie