Czym jest przemiana materii?
Pytanie jak w temacie;)
Witaj,
Należy wiedzieć, że w organizmie człowieka zachodzą ciągle przemiany składników odżywczych dostarczanych z pożywieniem. Procesy rozpadu złożonych związków organicznych zachodzące w żywych organizmach noszą nazwę katabolizmu. Produkty rozpadu mogą być ponownie użyte przez organizm do syntezy związków strukturalnych lub są wydalane. Procesy syntezy złożonych struktur i związków chemicznych (np. białek ustrojowych, enzymów, hormonów, ciał odpornościowych) z elementów prostych nazywamy anabolizmem.
Zarówno procesy zachodzące w organizmie, jak i wszystkie czynności wykonywane przez człowieka wymagają nakładu energii. Potrzebną energię organizm czerpie ze spalania składników odżywczych, które stanowią jedyne jej źródło. Procesy rozpadu i syntezy są ze sobą związane i wzajemnie się warunkują.
Całość przemian biochemicznych (katabolicznych i anabolicznych) i towarzyszących im przemian energii, zachodzących w komórkach żywych organizmów, nazywamy przemianą materii, czyli metabolizmem.
Intensywność przemiany materii zależy od różnych czynników. U dorosłego człowieka występuje pewna równowaga, natomiast u dzieci i młodzieży przeważają procesy anaboliczne nad procesami rozpadu. W wieku podeszłym procesy kataboliczne przeważają nad procesami odbudowy.
Z pojęciem przemiany materii wiążą się takie pojęcia jak: podstawowa przemiana materii, ponadpodstawowa przemiana materii i całkowita przemiana materii.
Podstawową przemianą materii nazywa się najniższy poziom przemian energetycznych zachodzących w organizmie człowieka. Energia ta zużywana jest na podstawowe procesy życiowe takie, jak np. oddychanie.
Ponadpodstawowa przemiana materii innymi słowy to energia, której potrzebuje organizm do wykonywania różnych czynności, jak mycie, ubieranie się, sprzątanie.
Suma wszystkich wydatków energetycznych organizmu nosi nazwę całkowitej przemiany materii. Równocześnie określa dobowe zapotrzebowanie energetyczne dla danej osoby.