Endomorfik , problem ze schudnięciem
Witaj,
Przede wszystkim powinieneś zacząć od analizy swojej diety. Generalnie osoby endomorficzne maja problem ze zrzuceniem nadmiaru tkanki tłuszczowej w trakcie stosowania diety redukcyjnej i nie radzą sobie z utrzymywaniem tłuszczu w trakcie fazy zwiększania masy mięśniowej. Te osoby powinny spożywać mniejsze ilości węglowodanów, ponieważ ich komórki są mniej wrażliwe na insulinę. Korzystne natomiast jest spożywanie w przypadku osób o takim somatotypie większych ilości białka i błonnika, gdyż związki te dobrze wpływają na termogenezę.
Pierwszym krokiem do ustalenia optymalnych ilości makroskładników jest określenie Całkowitej ilości kalorii, jaka należy przyjmować. Ogólne zalecenia dla endomorfików pracujących nad redukcja tkanki tłuszczowej wyglądają następująco:
- białka: 2,7-3,3g/ kg masy ciała;
- tłuszcze: 0,55-0,88g/ kg masy ciała;
- węglowodany: uzupełnić aż do ustalonego limitu ilości kalorii.
W kwestii treningu, warto testować rożne metody. Po pierwsze sprawdź z pulsometrem jakie jest Twoje tętno podczas wykonywania aerobów. Najlepszym tętnem na spalanie tkanki tłuszczowej jest trening na poziomie 65%-75% HR max. Wiele osób wykonuje trening powyżej tego pułapu, licząc na szybsze efekty. Niestety wyższe HR od wskazanego poprawia inne parametry, takie jak chociażby wytrzymałość. Kolejnym pytaniem jest ile czasu poświęcasz na cardio dziennie. Badania wskazują, ze optymalnym czasem trwania takiego wysiłku jest 20-30 minut wykonywane po treningu oporowym. Jeśli wykonujesz jednak aeroby jako jedyny trening, to warto wówczas wydłużyć taki trening do 60 minut. Ciekawym i dość skutecznym rozwiązaniem może tez być wykonywanie 15-20 minutowych interwałów, które skutecznie podkręcają metabolizm. Zacznij od 3-4 sesji treningu w tygodniu połączonego oczywiście z dobrze ułożona dieta.