dlaczego nalezy jesc posilki w rownych odstepach czasu ?
Regularność w spożywaniu posiłków jest bardzo istotna dla zachowania zadowalającego poziomu przemiany materii, nie dopuszczania do powstania ,,wilczego apetytu" na skutek zbyt długich przerw miedzy posiłkami oraz dla zachowania równowagi miedzy anabolizmem i katabolizmem mięśni. Zbyt mała ilość posiłków w ciągu dnia oraz zbyt długie przerwy miedzy nimi mogą znacząco wpływać na rozwój otyłości oraz wiele innych groźnych chorób, takich jak: miażdżyca, cukrzyca, marskość wątroby czy tez silne zaburzenia hormonalne.
Najlepiej jest spożywać w ciągu dnia minimum 4-5 posiłków w odstępach niesłużących niż 3 godziny.
Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, ze wydłużanie przerw miedzy posiłkami do kilku godzin powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej. Nasz organizm wielogodzinny post odbiera jako szczególne zagrożenie i w obawie przed kolejną próbą głodzenia, spożywany pokarm zaczyna kumulować w postaci tkanki tłuszczowej. Proces ten zachodzi w wyniku pewnych przemian wewnątrzustrojowych. Gdy po wielogodzinnej przerwie zjemy wreszcie posiłek, w jelicie cienkim dochodzi do wzmożonego wchłaniania glukozy, co w konsekwencji pobudza trzustkę do silnej produkcji insuliny. To właśnie podwyższony poziom tego hormonu we krwi uaktywnia liczne enzymy odpowiedzialne za produkcje kwasów tłuszczowych i wzmożone ich magazynowanie. Ponadto większość glukozy dostającej się do tkanek wykorzystywana jest do budowy zupełnie nowych kwasów tłuszczowych, które napływają do wątroby powodując jej stłuszczenie. Obciążone w ten sposób komórki wątrobowe tracą zdolność do rozkładu nadmiaru krążącej we krwi insuliny. W związku z tym rozpad tkankowych tłuszczowej hamowany jest na wiele godzin.
Po okresie głodzenia mamy niezwykle wzmożone łaknienie, przez co trudno jest nam zapanować nad ilością zjadanego pokarmu. Związane jest to z opóźnioną reakcją zaspokajania ośrodka sytości w podwzgórzu. Pomimo dużej porcji jedzenia trudno jest stłumić uczucie głodu, co sprzyja przejadanie się. Nadmierne łaknienie zwiększa naszą wrażliwość na bodźce wzrokowe, smakowe i zapachowe, dlatego tez najchętniej wtedy sięgamy po produkty słodkie i tłuste.
Badania donoszą, ze osoby jedzące nieregularnie mogą w trakcie jednego posiłku przyjąć nawet 50-70% całodziennej racji pokarmowej, w związku z czym pogarsza się wchłanianie i wykorzystywanie wielu składników odżywczych.
Regularne odżywianie wydaje się być bardzo ważne. Pomaga nam utrzymać należna masę ciała i zapobiega występowaniu groźnych chorób metabolicznych. Pamiętajmy, ze składniki pokarmowe dostarczane w mniejszych ilościach, ale regularnie, są lepiej wchłaniane i wykorzystywane przez organizm. Ponadto równomierne rozłożenie pokarmu w ciągu dnia wpływa na poprawę wielu parametrów krwi, nawet jeśli nie zmieniamy kaloryczności diety. Dochodzi do poprawy gospodarki węglowodanowej, zwiększenia wrażliwości komórek na insulinę. Obniża się poziom trójglicerydów i niekorzystnego cholesterolu LDL. Co najważniejsze, stajemy się bardziej oporni na tycie.