Urozmaicanie diety-fasola
Potrawa z lekkim sosem pomidorowym własnej roboty z warzywami i kurczakiem ? Co myślicie ?
Witaj,
Fasola ma dużo białka roślinnego. Ma go więcej niż mięso (12-13%). Należy jednak pamiętać, ze białko roślinne jest mniej wartościowe od zwierzęcego, ponieważ nie zawiera wszystkich niezbędnych aminokwasów. Dlatego warto fasole łączyć w jednym posiłku np. z ryżem. Co ciekawe, fasola ma dużą zawartość lizyny, z której to organizm produkuje karnitynę. Ta ostatnia m.in wzmacnia serce chroniąc przed chorobą niedokrwienną i zawałem. Białko fasoli jest zasadotwórcze, co pomaga utrzymać w organizmie równowagę kwasowo-zasadową. Jest to szczególnie istotne dla osób, które spożywają duże ilości mięsa, jaj i produktów zbożowych.
Świeżo łuskane ziarna maja witaminę A i C i są o polowe mniej kaloryczne od suszonych. Ponadto, fasola jest bogatym źródłem witamin z grupy B, a szczególnie witaminy B1, która działa przeciwdepresyjnie, poprawia pamięć i zdolność logicznego myślenia.
Fasola zawiera lecytynę, która wzmacnia tkankę nerwową i mózg, poprawia koncentrację i zapamiętywanie. Wspomaga przyswajanie witamin D, A, E i K oraz wpływa na metabolizm tłuszczu.
Fasola biała bogata w potas, magnez, wapń, żelazo i fosfor. W przeciwieństwie do grochu nie zawiera sodu. W niektórych jej gatunkach występuje żelazo (haricot), kwas foliowy (mung, pinto), selen (z czarnym oczkiem) oraz cynk (fasola czerwona, nerkowa i czarna). Fasola ma tez lekkostrawną skrobie i substancje hamujące rozrost komórek nowotworowych (inhibitory proteazy), a także rozpuszczalny błonnik, który pomaga usuwać z organizmu nadmiar cholesterolu. Niestety fasola ma także wady-powoduje wzdęcia i gazy. Aby tego uniknąć warto przyrządzać ja z użyciem ziół, takich jak np. kminek. Pomoże tez wymiana wody po moczeniu fasoli, ważne jest aby nie gotować jej w wodzie, w której była moczona.
Porcja 100g suszonych nasion białej fasoli dostarcza ok. 290 kcal. Kaloryczność ta wynika z dużej ilości węglowodanów i tłuszczu. Nie musimy jednak obawiać się tego tłuszczu, ponieważ przede wszystkim są to nienasycone kwasy tłuszczowe, które obniżają poziom złego cholesterolu, a podwyższają dobrego, chroniąc tym samym przed miażdżycą, nadciśnieniem i zakrzepami.
Wracając do Twojego pytania, nie musisz obawiać się okazjonalnego jedzenia potraw z dodatkiem fasoli, ponieważ posiada ona wiele prozdrowotnych właściwości. Jednocześnie pamiętaj, aby wliczać białko pochodzące z fasoli do dziennego bilansu kalorii.