Chrom a apetyt na słodycze
Witaj,
Chrom jest mikroelementem, który może ograniczać apetyt na słodycze. Chrom jest jednym ze składników suplementów na odchudzanie. Dostępne są także tabletki z chromem.
Mówiąc o chronię, koniecznie należy dodać, ze ten mikroelement nie odchudza, a wspomaga gospodarkę lipidową oraz węglowodanową. Właśnie z tego powodu osoby borykające się z nadmiernym apetytem na słodycze odczuwają zmniejszenie łaknienia na te produkty. Należy jednak pamiętać, ze nie każda osoba stosująca chrom na odchudzanie, zapanuje nad chęcią sięgnięcia po słodycze. Skuteczność tego minerału jest wiec kwestią bardzo indywidualną.
Chrom nie magazynuje się w organizmie człowieka, na jego niedobór mogą wskazywać: zwiększony apetyt na słodycze, trudność z koncentracją, niezrozumiałe zmęczenie, biegunki lub częste oddawanie moczu, nadwaga, nadmierne pragnienie, zmniejszona odporność na infekcje. Niedobór chromu niesie za sobą ryzyko cukrzycy i miażdżycy tętnic. Chrom znajdziemy w następujących produktach spożywczych: jabłka, drożdże, gotowana wołowina, ser żółty, sok pomarańczowy, płatki ryżowe, pełnoziarniste pieczywo.
Chrom jako suplement diety, powinien być przyjmowany tylko w rozsądnych dawkach. Dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek to ok. 200 mg. Dlaczego należy być ostrożnym w dawkowaniu tego pierwiastka? Ponieważ nadmiar chromu może być niebezpieczny dla naszego organizmu. Może spowodować zmiany na skórze i błonach śluzowych. Nadmiar objawia się utratą wagi ciała, owrzodzeniem żołądka, uszkodzeniem wątroby. Najbezpieczniej jest przyjmować chrom pod kontrolą lekarza.
Chrom jest najlepiej wykorzystywany, kiedy dostarcza się go jednocześnie z witaminą C. Natomiast utratę chromu (z moczem) nasila dieta bogata w cukry proste. Wchłanianie chromu utrudniają także tłuszcze i związki fosforowe (np. cola, zupy w proszku). Przyswajanie pierwiastka może tez upośledzać wapń. Nie oznacza to oczywiście, ze powinniśmy rezygnować z produktów zawierających wapn.