Pieczarki,grzyby ??
Witaj,
Grzyby w 70-90% składają się z wody. Pozostały ich budulec to przede wszystkim białka, w tym aminokwasy egzogenne, czyli takie, których organizm nie jest w stanie sam wytworzyć. Ze względu na zawartość chityny grzyby są ciężkostrawne. Można jednak zwiększyć ich strawność odpowiednio je rozdrabniający, gotując, a później dokładnie gryząc.
Chityna pełni role błonnika, nie jest ona trawioną w ludzkim organizmie, ale wpływa korzystnie na prace przewodu pokarmowego. Grzyby zawierają tez wiele cennych substancji, takich jak: selen, witaminy z grupy B, witaminę D ( szczególnie pieczarki).
W grzybach znajdziemy także dużo soli mineralnych, w tym takich pierwiastków jak potas, fosfor, wapń, sód, żelazo, mangan, miedz, fluor, ołów. Ponadto w kapeluszu znajdziemy siarkę, w skórce kapelusza-chrom i krzem, a w trzonie-wapń i glin. Niektóre z wymienionych pierwiastków zaliczane są do metali ciężkich, ponadto niektóre z grzybów maja zdolność do kumulacji pierwiastków śladowych występujących w dużych ilościach w rejonie ich rozwoju.
Co ciekawe, grzyby zawierają w swoim składzie dobrze przyswajalne węglowodany. Są one podobnie przyswajalne jak cukry w mleku i znacznie lepiej wchłaniane od tych zawartych w roślinach. Tłuszcze stanowią ok. 1,5-10% grzyba. Przypominają one tłuszcze zwierzęce,a ich strawność jest bardzo wysoka.
Kiedy decydujemy się dodać do posiłku grzyby warto zwrócić uwagę na boczniaki. Zawierają one białko przyswajalne w 70%, sporo nienasyconych kwasów tłuszczowych. Maja spore ilości witamin z grupy B, witaminę C. Obfitują w wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, selen, sód i cynk. Co więcej, badacze wyizolowali z boczniaka beta-glukan-związek poprawiający odporność organizmu i zwalczający niektóre nowotwory.
Spożywanie tych grzybów obniża stężenie cholesterolu. Ponadto boczniaki zawierają ergotioneinę-przeciwutleniacz, który chroni komórki przed uszkodzeniami i starzeniem się.
Podsumowując, śmiało można sięgać po grzyby jako dodatek do dania, w szczególności zaś po boczniaki.