Antybiotyk a trening siłowy?
Witaj,
W przypadku stosowania antybiotyków wszelki trening jest nie wskazany. Nawet tydzień-dwa tygodnie po zakończeniu antybiotykoterapii zaleca się tylko umiarkowaną aktywność fizyczną. Infekcja bakteryjna oznacza, że organizm jest osłabiony. Przyjmowanie antybiotyki zawsze oznacza zniszczenie (oprócz tych chorobotwórczych) także wielu pożytecznych bakterii w organizmie (naturalna flora). Mamy więc już podwójne osłabienie organizmu, pamiętaj, że trening powoduje również zmęczenie oraz Koniecznosć regeneracji organizmu. Z badań naukowych wynika, że „po intensywnym treningu obniża się skuteczność komórek NK (Natural Killer - naturalni zabójcy), makrofagów (pochłaniają i niszczą szereg rodzajów substancji w ludzkim organizmie) i neutrofilów (komórek układu odpornościowego).
W przypadku wielu chorób infekcja wiąże się z podniesieniem temperatury ciała (jest to jedna z reakcji obronnych organizmu). W badaniach naukowych udowodniono, że podniesienie się temperatury ciała stanowi stres dla organizmu. Podniesiona temperatura ciała plus intensywne ćwiczenia mogą prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Wg badań J. Górskiego w „Fizjologii wysiłku i treningu fizycznego": „Wzrost temperatury wewnętrznej o 1 stopień celsjusza oznacza wzrost częstości skurczów serca o 9 uderzeń na minutę i zmniejszenie objętości wyrzutowej serca o ok. 11 ml”.
Przyjmowanie antybiotyków jest działaniem, które może okazać się szkodliwe, zwłaszcza jeśli często i stosujemy tę formę leczenia. Niestety wiele chorób można zwalczyć tylko antybiotykoterapią. Jak już wspomniano, wiadomo, że przyjmowanie antybiotyków wyniszcza nie tylko szkodliwe drobnoustroje, ale także dobre bakterie z przewodu pokarmowego. Antybiotyki zaburzają naturalną florę bakteryjną naszego organizmu, dlatego, aby przyjmowanie tych leków było bezpieczniejsze, powinniśmy w trakcie terapii, zażywać preparaty osłonowe-probiotyki. Probiotyki chronią nas przez infekcjami bakteryjnymi i odbudowują naturalne środowisko bakteryjne. Jeśli decydujesz się na zakup probiotyku, koniecznie zachowaj odstęp między jego spożyciem a przyjęciem dawki antybiotyku.
Na koniec jeszcze jedna uwaga, po przerwie wywołanej chorobą i przyjmowaniem antybiotyku zaleca się stopniowy powrót do obciążeń treningowych. Pamiętaj, że tak naprawdę organizm po skończonej chorobie ,,potrzebuje" jeszcze trochę czasu na odbudowanie wszystkich rezerw.