Zadaj pytanie
23 grudnia 2014 22:26

wieczorny posiłek

cześć. mam pytanie następujące. jeżeli wykonuję trening około godziny 20 do 21:30 i w domu jestem o 22 to czy mogę zjeść ryż z kurczakiem (węgle z białkiem ) jeżeli w ciągu dnia nie zjadłem tego i muszę uzupełnić w diecie , albo jeżeli później wrócę nieraz i mam braki w diecie to uzupełniać je w późniejszych godzinach czy już tego nie robić ? Dodam , że spać kładę się trochę później więc węgle powinny zdążyć się rozłożyć. Co o tym myślicie ?
1291
4

Witaj,

       Zacznę od węglowodanów, bo rozumiem, ze to właśnie ich spożywanie spędza sen z powiek wielu ćwiczącymi.

      Spożycie węglowodanów po wysiłku ma jeden zasadniczy cel-dostarczenie glukozy do mięśni. Drugorzędnym celem spożycia cukrowców jest dostarczenie glukozy i fruktozy do wątroby aby syntetyzować glikogen. Tempo odbudowy rezerw glikogenu mięśniowego po ciężkim treningu w dużym stopniu decyduje o przebiegu procesów restytucyjnych i o możliwościach podjęcia kolejnego wysiłku.

      Odbudowa rezerw glikogenu mięśniowego po wyczerpującym treningu ma ograniczone tempo, które wynosi ok. 5% na godzinę. Uzupełnienie zużytego podczas wysiłku glikogenu wymaga ok. 20 godzin.

      Do najważniejszych czynników wpływających na czas resynteza glikogenu mięśniowego należy zaliczyć: ilość spożytych węglowodanów, rodzaj spożytych węglowodanów, czas spożywania węglowodanów po wysiłku.

      Badania wskazują, ze optymalne tempo odbudowy glikogenu mięśniowego po wysiłku następuje przy spożyciu 50g węglowodanów w odstępach dwugodzinnych. W pierwszych godzinach po wysiłku najkorzystniej jest spożywać roztwory glukozy lub inne cukry o wysokim IG.

     Tempo resynteza glikogenu mięśniowego jest szybsze w pierwszych dwóch godzinach po wysiłku w stosunku do następnych 24 godzin wypoczynku. W związku z tym zaleca się przyjęcie pierwszej dawki węglowodanów w jak najkrótszym czasie po wysiłku. Źródła sugerują również, ze w tym okresie podaż dużych ilości białka oraz tłuszczy powinna być ograniczona. Dzieje się tak dlatego, ze te składniki pokarmowe podlegają długiemu procesowi trawienia, co opóźnia odbudowę glikogenu mięśniowego. Rozwiązaniem, które możesz wypróbować jest spożycie bezpośrednio po treningu roztworu glukozy lub innych cukrów prostych, a następnie spożycie posiłku złożonego z węglowodanów złożonych i białka.

dodał odpowiedź 23 grudnia 2014 22:30
Po treningu jak najbardziej nalezy zjesc posilek skladajacy sie z weglowodanow i pelnowartosciowego bialka. Nawet jak trening odbyl sie pozno wieczorem. Weglowodany zjedzone w posilku potreningowym zostana wykorzystane do uzupelniania zapasow glikogenow, ktore uszczupliles podczas treningu silowego.
dodał odpowiedź 23 grudnia 2014 22:43
Smialo mozesz zjesc weglowdany i biallo weczorem. Ja tez nieraz robie jak mam trening wieczorowa pora pozdro
dodał odpowiedź 24 grudnia 2014 07:15
Siemanko, jak najbardziej tak. Posiłek po treningowy musi zawierać węgle oraz białko. Co do Twoich braków w diecie możesz je uzupełnić odżywka. Ale jeśli nie możesz bardziej nabić węgli to polecam nabić tłuszczami. Zjedz trochę orzechów włoskich np.
dodał odpowiedź 24 grudnia 2014 09:06
Godzina nie ma tu znaczenia. Wróciłeś z treningu musisz dostarczyć białka i węgli i nic się nie odłoży, bo organizm potrzebuje tego. Kurczak z ryżem będzie najlepszy. Pozdro
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie