Chleb razowy a makroskładniki
Jutro nie mam możliwości ugotować makaronu czy w takim razie mogę zabrać chleb i np kurczaka do środka ? Jak to można porównać według makro bo na opakowaniu chleba nie ma żadnych info.Dodam że moja porcja makaronu to okolo 70 węglli
(mowa tu o tzw moim drugim obiedzie ,na pierwszy normalnie zjem ryż+mięso+warzywa)
Witaj,
Na początku należy zadać sobie pytanie czy rzeczywiście mamy do czynienia z chlebem razowym. Jest kilka cech, które taki chleb powinien posiadać, za ich pomocą łatwo odróżnić prawdziwy chleb razowy od ,,podróbki". Mówiąc o podróbce mam na myśli chleb barwiony karmelem. Prawdziwy chleb razowy jest ciężki. Oznacza to, ze zawiera dużo błonnika, który wiąże wodę. Kolejna rzecz na którą warto zwrócić uwagę, to sposób jego wypiekania. Prawdziwy razowiec jest wypiekany w foremce. Błonnik osłabia strukturę miękiszu chleba, dlatego chleb wysokobłonnikowy pieczony bez formy przypominałby placek. Chleb razowy ma miażdżąca przewagę nad białym pieczywem lub takim, który imituje pieczywo pełnoziarniste z kilku powodów: nie podnosi drastycznie poziomu glukozy we krwi, toteż wolniej jest trawione i na dłużej pozostawia uczycie sytości; ma witaminy B1, B2, B6, E, kwas foliowy. Jedząc pieczywo razowe chronimy swój organizm przed wieloma przykrymi chorobami, takimi jak otyłość, miażdżyca, choroby jelit; korzystny dla naszego zdrowia jest kwas zawarty w chlebie. Bakterie mlekowe w znaczący sposób poprawiają peryslaktykę jelit, wzbogacają florę bakteryjna, redukują ilość toksyn; posiada duże ilości substancji balastowych. Substancje te poprawiają trawienie z tego powodu, że pęcznieją w jelitach i mają dużą objętość. Pożywienie bogate w substancje balastowe daje uczucie sytości i pomaga w utrzymaniu na odpowiednim poziomie cholesterolu i cukru we krwi. Ponadto substancje balastowe oczyszczają jelita, co ma także odzwierciedlenie w wzmocnieniu układu immunologicznego oraz zapobieganiu powstawania nowotworów; posiada w swoim składzie działający antystresowo magnez.
Jeśli chodzi o kaloryczność to:
Chleb pełnoziarnisty żytni (1 kromka) ok. 60 kcal,
Chleb razowy żytni (1 kromka) ok. 56 kcal,
Chleb razowy z soją i słonecznikiem żytni (1 kromka) ok. 61 kcal,
Chleb razowy na miodzie żytni (1 kromka) ok. 59 kcal,
Chleb wileński żytni (1 kromka) ok. 57 kcal.
Wbrew powszechnemu przekonaniu, możesz śmiało włączyć takie pieczywo do diety. Zwłaszcza jeśli piszesz, ze planujesz je zjeść w trakcie jednego posiłku.