Czy kawa z mlekiem i cukrem na diecie szkodzi?
Staram się ograniczać cukier jednak codziennie piję kawę czasami nawet 2 razy dziennie z mlekiem i pół łyżeczką cukru.Czy waszym zdaniem powinnam odstawić kawę? uprawiam sport 6x w tyg.na redukację tkantki tłuszczowej(z brzucha.Czy taka kawa może powodać że będzie tego tłuszczyku przybywać? czy nie ma żadnego znaczenia? A może zamiast cukru coś innego? np. syrop z agawy,ksylitol lub syrop klonowy ?Pozdrawiam
Witaj,
Zacznijmy od samego połączenia kawy z mlekiem. Nie jest ono zbyt korzystne, ponieważ kwasy zawarte w kawie reagują na białko w mleku, utrudniając trawienie.
Często mówi się, ze kawa pomaga w diecie. Z jednej strony zwiększa procesy termogeniki, czyli poprawia metabolizm i daje energię do działania, co zwiększa ilość kalorii spalanych podczas wysiłku fizycznego. Z drugiej jednak strony stymuluje wydzielanie kortyzolu, który zatrzymuje sól w organizmie i odpowiada za odkładanie się tłuszczu. Osłabia także włókna kolagenowe, co może skutkować powstawaniem cellulitu.
Mleko dodane do kawy znacząco podnosi kaloryczność tego napoju. Mam tu na myśli oczywiście dodatek bardzo tłustego mleka. Najlepiej jest wybrać mleko o obniżonej zawartości tłuszczu lub roślinne-sojowe, migdałowe lub ryżowe. Za tymi ostatnimi przemawia szczególnie fakt, ze nie ma w nich niezdrowego cholesterolu.
Najbardziej niekorzystny dla zdrowia jest dodatek w postaci cukru rafinowanego. Cukier rafinowany jest całkowicie pozbawiony witamin i substancji mineralnych naturalnie występujących w korzeniu buraka cukrowego. To, co zostaje po obróbce, zawiera czyste, rafinowane węglowodany. Dostarcza tak na prawdę jedynie ,,pustych kalorii". Co więcej, cukier wypłukuje z organizmu witaminy i substancje mineralne z powodu wymagań procesu trawienia, detoksykacji oraz eliminacji. Często minerały takie jak: sód, potas i magnez oraz wapń są mobilizowane i wykorzystywane w przemianie chemicznej. Za ich pośrednictwem wytwarzane zostają neutralne kwasy, które próbują przywrócić równowagę kwasowo-zasadową krwi do normalnego stanu.
Spożywanie codziennie cukru powoduje wytworzenie ciągłego stanu zakwaszenia i konieczne staje się pobieranie coraz większej ilości pierwiastków z głębi ciała w celu przywrócenia równowagi. Efekt może być taki, ze z kości i zębów może zostać pobrana duża ilość wapnia.
W wyniku codziennego spożywania cukru rafinowanego, trzustka musi wytwarzać duże ilości insuliny w celu obniżenia wysokiego poziomu cukru we krwi. Może zostać również podwyższony poziom kortyzolu i cholesterolu.
Jedząc codziennie cukier rafinowany może również dojść do nadmiernego wzrostu nasyconych kwasów tłuszczowych we krwi, które zmniejszają ilość przenoszonego przez krew tlenu podczas wysiłku fizycznego. Cukier negatywnie wpływa również na funkcjonowanie mózgu. Kluczowy w działaniu mózgu jest kwas glutaminowy. Witaminy z grupy B odgrywają znacząca role w przemianach kwasu glutaminowego. Witaminy te wytwarzane są m.in przez symbiotyczne bakterie, które znajdują się w naszych jelitach. Kiedy spożywamy codziennie cukier, bakterie te giną, co w konsekwencji powoduje niedobór witamin z grupy B.
Oczywiście powyższe konsekwencje zdrowotne wywołuje spożywanie dużych ilości cukrów prostych. Pamiętaj, ze cukier działa uzależniająco i w bardzo łatwy sposób można stracić kontrole w jego spożyciu. Jeśli koniecznie chcesz słodzić kawę, wykorzystaj ksylitol, erytrol, syrop z agawy i stawię.