Morwa biała odchudza?
Witaj,
Bardzo pożyteczna roślina w profilaktyce otyłości są liście morwy białej. Zawarte w liściach morwy substancje aktywne hamują rozkład węglowodanów złożonych do cukrów prostych. Dzięki temu skrobia zawarta w ziemniakach, makaronach i produktach zbożowych nie powoduje wzrostu stężenia cukru we krwi.
Oprócz tego substancje aktywne liści morwy obniżają stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi, przez co zmniejsza się ryzyko wystąpienia miażdżycy. Ponadto liście morwy białej zawierają witaminy: B1, B2, B6, PP oraz kwas palmitynowy i fumarowy oraz sterole. Stwierdzono także zawartość innych substancji leczniczych takich jak: eugenik, fenol, gwajakol, salicylan i metyl.
Ponadto wyciągi z liści morwy działają przeciwzapalnie oraz chronią komórki wątroby przed uszkodzeniem. Obniżając aktywność tyrozynazy, zapobiegają tworzeniu się ciemnych plam na skórze. Badania kliniczne donoszą także, że wyciąg z morwy przeciwdziała rozwojowi nowotworów.
Owoce morwy białej zawierają obok glukozy, nałoży, fruktozy i sacharozy także kwasy organiczne (cytrynowy i jabłkowy). Ponadto stanowią źródło flawonoidów. Związki te usuwają z organizmu wolne rodniki. Dzięki dużej zawartości pektyn wpływają na prawidłowe funkcjonowanie jelit, poprzez poprawę perystaltyki. Zawarte garbniki działają ściągająco na błonę śluzowa przewodu pokarmowego. Świeże owoce polecane są szczególnie przy chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy. Świeży sok natomiast jest polecany przy anemii oraz dolegliwościach sercowo-naczyniowych.
Morwa biała nie odchudza a jedynie wspomaga ten proces. Jak już napisano liście morwy wpływają na normalizacje poziomu cukru we krwi. Substancje czynne działają spowalniająca na aktywność enzymów odpowiedzialnych za rozkład węglowodanów w układzie pokarmowym. Szczególnie zaś ograniczają przemianę węglowodanów złożonych, takich jak skrobia, sacharoza, w cukier prosty jakim jest glukoza. Dzięki temu cześć węglowodanów przechodzi przez jelita w formie niestrawionej i zostaje wydalona. Prowadzi to do stabilizacji poziomu cukru we krwi.
Ograniczenie wchłaniania cukrów zmniejsza produkcje tkanki tłuszczowej, ponieważ jak wiemy nadmiar węglowodanów w diecie prowadzi właśnie do intensywniejszego gromadzenia tłuszczu. Niektóre badania dowodzą również, że te cenne substancje z morwy zmniejszają łaknienie na słodycze.
W Polsce morwę można kupić pod postacią tabletek, liści, owoców, rzadziej korzenia oraz konfitury.