czy mogę jeść jabłka
Witaj.
W jabłkach najcenniejsze są gniazda nasienne oraz skórka, ponieważ zawierają największą ilość pektyn (rodzaj błonnika). Podczas trawienia pektyny wiążą niektóre metale ciężkie, takie jak ołów i kobalt. Substancje te neutralizowane są w nierozpuszczalne sole i wydalane z organizmu. Pektyny wymiatają z organizmu resztki pokarmowe, reguluje pracę jelit oraz zmniejszają wchłanianie cholesterolu, dzięki czemu przeciwdziałają miażdżycy i zawałom serca. Swój smak jabłka zawdzięczają obecności kwasów jabłkowego i cytrynowego oraz cukrów. Mimo tego wartość odżywcza jabłek nie jest identyczna, a zależy np. od odmiany i stopnia dojrzałości.
Jabłka to także świetne źródło witaminy C. Znajdziemy jej najwięcej w kwaśnych odmianach. Więcej jej mają mniejszej wielkości jabłka. Najwięcej witaminy C gromadzi się pod skórką, dlatego nie warto jej obierać. W takiej formie można jeść je na surowo, gotować, piec. Pamiętajmy jednak,ze długotrwała obróbka termiczna utlenia spore ilości witaminy C.
Jabłka doskonale odkwaszają organizm dzięki obecności soli mineralnych. Są świetnym źródłem potasu, który reguluje gospodarkę wodna organizmu oraz żelaza, który przeciwdziała anemii.
Jabłka jedzone na surowo wzmacniają serce, układ nerwowy, mięśnie i poprawiają pracę wątroby. Mają ponadto działanie moczopędne, więc mogą zmniejszać obrzęki nóg. Ponadto jabłka sprzyjają wchłanianiu wapnia przez organizm. Warto tez dodać, ze świetnie masują dziąsła, chociaż nie poleca się ich jeść po myciu zębów ze względu na obecność cukru. W owocach tych znajdziemy ponadto krzem, który poprawia kondycje skory, włosów i paznokci.
Do ciekawych wniosków doszli badacze szukający lekarstwa na atrofie, czyli zanik mięśni. Badacze odkryli, że kwas ursolowy - substancja zawarta w skórce jabłka - ma naturalne właściwości budowy ciała i może pomóc ludziom zachować smukłą sylwetkę. Badania wykazały, że wspomniany kwas powoduje wzmocnienie mięśni o 15 proc. jednocześnie przyczynia się do zredukowania tkanki tłuszczowej nawet o połowę. Ponadto kwas ten ma: działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwbólowe, przeciwnowotworowe oraz przeciwcukrzycowe. Ponadto moduluje funkcjonowanie układu immunologicznego i krwionośnego i zmniejsza stężenie cholesterolu w surowicy krwi. Należy jednak wiedzieć, ze badania prowadzone są tylko na myszach, wiec zachowajmy umiar przy konsumpcji tych owoców. Faktem jest, ze jabłka to również źródło cukrów, które jedzone w nadmiarze mogą sprzyjać gromadzeniu tkanki tłuszczowej.