System żywienia IF
Jakub Mauricz opowiada o strategii żywienia IF (intermittent fasting) - jakie są wady i zalety?
Strategia IF ma wiele form, dieta łowcy i inne systemy żywieniowe, które będą powodowały jedzenie 2 posiłków o różnych porach. Czy to będzie zamykało okno od 17 do 22, czy w innym przedziale czasowym jest uzależnione naszym stylem życia.
Jak każdy system żywieniowy, IF ma swoje wady i zalety. IF będzie dosyć mocno sprzęgał się ze strategią IIFYM (if it fits your macros - jedz co chcesz, wyglądaj jak chcesz), który nie będzie najlepszym pomysłem dla osób o wysokim poziomie tkanki tłuszczowej, niski udział masy mięśniowej i niski współczynnik aktywności fizycznej. Osoby trenujące rekreacyjnie raczej nie powinny się do tego stosować, natomiast osoby trenujące szybkościowo-siłowej, szybkościowo-wytrzymałościowo, sprint czy adaptacje mieszane mogą sobie pozwolić na pewne ilości makroskładników w ramach jednego posiłku.
Można zrobić "dobry IF" i "zły IF". "Dobrym" IF będzie posiłek pełnowartościowy, np. shake ze zmielonych płatków jaglanych lub gryczanych + białko serwatkowe + awokado + mleko kokosowe + żółtka jaj (posiłek białkowo-tłuszczowy). Pewna ilość błonnika, tłuszczów oraz białek będzie wpływała na obniżenie indeksu glikemicznego potrawy, dlatego mimo pewnej ilości węglowodanów np. w płatkach, tolerancja cukru będzie lepsza. Jeżeli mamy 1-2 posiłki w ciągu dnia, ilość insuliny ulega zmniejszeniu, co później lepiej wpływa na jej selektywność. Z kolei zbilansowanie jednego posiłku również poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego.
ZOBACZ TEŻ:
* Przepis na dietetyczne kajzerki proteinowe
* Węglowodany w diecie
* Pizza na owsianym spodzie