Technika ciągu do zarzutu i rwania
W tym odcinku omawiamy elementy niezbędne do opanowania prawidłowej pierwszej fazy w dwuboju olimpijsim. Mowa o ciągach do podrzutu i rwania.
Mechanika ruchu różni się od tego wykonywanego w trójboju, ponieważ tu bardziej angażujemy mięśnie nóg, a mięśnie grzbietu służą wyłącznie do przeprowadzenia sztangi wzdłuż ciała tak, aby kierowana była ku górze, a nie ciągnięta do siebie jak w przypadku ciągów trójbojowych.
Główną różnicą w pracy mięśni jest to, że w przypadku ciągów dwubojowych pchając nogami w ziemię, pracujemy głównie mięśniami czworogłowymi uda, grzbiet pracuje izometrycznie. W przypadku ciągów trójbojowych pchając piętami w ziemię, angażujemy bardziej łańcuch posturalny, czyli mięśnie dwugłowe, pośladkowe oraz prostownik grzbietu.
Główna różnica w prowadzeniu ruchu polega na tym, że w przypadku ciągów trójbojowych powyżej kolana ciągniemy sztangę na siebie i możemy doprowadzić do wygięcia i przeprostowania grzbietu, a w przypadku ciągów dwubojowych musimy poprowadzić sztangę do pionu tak, aby uderzyła o biodra wyszła dalej w górę.
Kolejną różnicą w tych technikach jest praca ramion - w przypadku ciągów trójbojowych ramiona są nieruchome i sztanga trzymana jest blisko ciała, w przypadku ciągów dwubojowych - ramiona prowadzą dalej sztangę w górę przez dynamiczne poderwanie barków tak, aby sztanga jak najbliżej linii ciała podeszła na odpowiednią wysokość.
ZOBACZ TEŻ:
* Przepis na omlet bezglutenowy
* Talent i predyspozycje do sportu
* Wyciskanie sztangi z Janem Łuką