Dieta bezglutenowa - alergia na gluten i objawy nadwrażliwości
Jakub Mauricz opowiada o szkodliwości glutenu.
Prawdziwa dieta bezglutenowa to wykluczająca produkty, które gluten zawierały. Obecnie mamy też produkty, które pierwotnie ten gluten zawierały, jak np. pszenica, ale metadami fizykochemicznymi pozbyto się z nich glutenu. Dlatego na ryku jest dostępnych wiele mąk, np. żytnich bezglutenowych, ciasteczek bezglutenowych itd. Lepiej jednak wybierać produkty niskoprzetworzone, niezawierające glutenu, np. bataty, maniok, tapioka, tapinambur, ryż, komosa ryżowa, kasza gryczana, kasza jaglana.
Czym jest celiakia? Jest to choroba, w wyniku której podczas ekspozycja na gluten prowadzi do szeregu różnych powikłań.
Unikanie glutenu jest zbawienne dla każdego człowieka, ponieważ w wyniku ekspozycji na gluten możemy zachorować na celiakię.
Gluten może doprowadzić do tzw. zespołu cieknącego jelita, czyli zespołu objawów ze strony układu pokarmowego oraz ogólnoustrojowych, wywołany m.in. przez krążące w krwiobiegu produkty metabolicznne oraz toksyny, które dostają się do krwiobiegu przez nieszczelne jelita. Zespół jest spowodowany przez zwiększenie przepuszczalności jelit dla toksyn, niestrawionych cząstek pokarmowych itp. Kiedy gluten przenika przez jelita do krwiobiegu i dostaje się do mózgu, powoduje zmęczenie i zaburza kojarzenie faktów.
Gluten niekiedy także "penetruje" stawy, doprowadzając do spluszowacenia tkanki chrzęstnej szklistej, która wyściela nasady kości.
W pediatrii istnieje tzw. okno tolerancji, gdzie u dzieci między 4 a 6 miesiącem życia można dać do żucia gluten czy kaszkę, która zawiera gluten i w ten sposób organizm wytwarza naturalną barierę odpornościową na gluten. Gluten jest antygenem, dlatego podawanie do małym dzieciom może zmniejszyć wystąpienie nadwrażliwości na gluten w przyszłości o ok. 80%.
ZOBACZ TEŻ:
* Przepis na omlet bezglutenowy
* Talent i predyspozycje do sportu
* Wyciskanie sztangi z Janem Łuką