Karol Witkowski
Treści:
Cześć! Pytanie dotyczące ostatniego posiłku w naszym dniu . . . Czy mogą to być węglowodany? Skoro na noc nasz organizm już ich nie potrzebuje, nie odłożą się w tzw. "boczki" w postaci tkanki tłuszczowej?
"CZY MOŻNA SPOŻYWAĆ WĘGLOWODANY W OSTATNIM POSIŁKU? TAK!
W trwającym pół roku eksperymencie 78 izraelskich, otyłych policjantów, podzielono na grupy i przydzielono losowo do jednej dwóch diety, które nie różniły się kalorycznością i rozkładem makroskładników (białko 20%, węglowodany 45 – 50%, tłuszcz 30 – 35% kaloryczności jadłospisu). Jedyna rozbieżność pomiędzy żywieniowymi planami polegała na rozmieszczeniu spożycie makroskładników w skali całego dnia. Jedna grupa uczestników dostarczała spożywanych węglowodanów w kolacji, druga grupa natomiast miała „węgle” rozłożone równomiernie na wszystkie posiłki. Wyniki zanotowane po sześciu miesiącach badania okazały się niezwykle interesujące. Zaobserwowano bowiem, że policjanci spożywający węglowodany w posiłkach wieczornych stracili więcej tkanki tłuszczowej, (i więcej centymetrów w obwodzie pasa) oraz stracili mniej tkanki mięśniowej niż grupa realizująca założenia „standardowej diety”.
Efekty eksperymentu z udziałem izraelskich policjantów mówią same za siebie, a co najważniejsze – nie są odosobnione. W innym, wcześniejszym badaniu zaobserwowano, że zwiększenie kaloryczności posiłków przypadających na drugą połowę dnia również daje pożądane efekty w postaci korzystniejszych zmian w składzie ciała niż w przypadku zastosowaniu konwencjonalnego rozkładu posiłków. W jeszcze innych badaniach zaobserwowano natomiast, że spożywanie białkowego śniadania (zamiast śniadania węglowodanowego) pomaga lepiej kontrolować łaknienie w późniejszych porach dnia i zmniejszać tendencję do podjadania. Istnieją więc argumenty wskazujące, iż odrzucenie przyjętych standardów żywieniowych nakazujących spożywanie „energetycznego śniadania” i eliminację węglowodanów z ostatniego posiłku, nie tylko nie jest szkodliwe, ale może nieść za sobą pewne korzyści."
To post chłopaków z Join in it [ich funpage'a na facebook'u]
Co Wy na to? Jakie są wasze założenia dotyczące ostatniego posiłku?
Pyt. do P. Michała K.
Dorzucając do poprzedniego pytania. Czy w posiłku potreningowym powinny znaleźć się węglowodany złożone czy proste? Co poleca Pan zjeść po treningu? Co Pan je po treningu?
Pozdrawiam!
Witam. Pytanie do Pana Michała Karmowskiego.
Przez jakiś czas ćwiczyłem crossfit, od dziecka związany jestem ze sztukami walki [wysoka intensywność treningów, treningi beztlenowe], a od jakiegoś czasu ćwiczę również na siłowni [ok. 8 miesięcy]. Mam dużo znajomych zajmujących się różnymi dyscyplinami i każdy z nich przedstawia różne zdania na temat posiłku potreningowego. Jedni twierdzą, że powinien on zawierać wszystkie makroskładniki, a inni, że tylko i wyłącznie węglowodany i białko. Czy tłuszcze hamują proces odnowienia glikogenu i syntezy białek? Czy to właśnie dlatego po treningu powinniśmy w krótkim czasie dostarczyć organizmowi wyłącznie węglowodany i białko, a dopiero w kolejnym posiłku również tłuszcze?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!