Czy toksyny w organizmie pogarszają naszą kondycję?
Witaj.
Zacznijmy od tego, że toksyny, to tego typu substancje, które mają niekorzystny wpływ na nasz organizm. Z tymi związkami mamy styczność praktycznie każdego dnia, docierają one do naszego ciała chociażby z pokarmem. Problematyczna jest szczególnie żywność wysoko przetworzona ze względu na obecność konserwantów, barwników i różnego rodzaju barwników. Dodatkowo, spożywając mięso wprowadzamy do naszego ciała resztki antybiotyków, które dodawane były do paszy zwierząt. Sami dodatkowo zwiększamy liczbę toksyn pijąc kawę, herbatę lub przebywając w otoczeniu osób palących. Spożywamy także dużą ilość leków, takich jak: środki przeciwbólowe czy też środki nasenne. Toksyny ponadto znajdują się w naszym najbliższym otoczeniu: wodzie, glebie, wyposażeniu mieszkania.
Efektem nagromadzenia toksyn jest zaburzenie wewnętrznej równowagi organizmu, co demonstruje się chociażby w osłabieniu odporności. Do najczęstszych objawów nagromadzenia toksyn w organizmie należą: ogólne przemęczenie, obniżenie sprawności fizycznej i psychicznej, złe samopoczucie. Często występują bóle głowy, problemy z koncentracją, bezsenność, obrzęki, spowolnione trawienie, wzdęcia, zaparcia. Oznaki zatrucia organizmu są widoczne również na zewnątrz, pojawia się nieprzyjemny zapach z ust, specyficzna woń ciała, cera jest blada i ,,ziemista”, pojawia się cellulit. Dodatkowo może pojawić się trądzik lub inne zmiany na skórze, ciężko jest spalić tkankę tłuszczową.
Pomimo wszechobecności toksyn nasz organizm jest w stanie świetnie sobie z nimi poradzić. Główną rolę w neutralizacji tych substancji odgrywa wątroba. W walce z toksynami biorą również udział nerki, płuca i układ limfatyczny. Spora część toksyn wydalana jest wraz z potem. Zdążają się jednak momenty, że toksyn jest zbyt wiele w naszym organizmie. Kumulują się wtedy w wątrobie, układzie pokarmowym, tkance tłuszczowej oraz tkance nerwowej. Organizm zaczyna wówczas wykazywać oznaki choroby: jesteśmy osłabieni, zmęczeni, obniża się witalność, spowalnia metabolizm, pogarsza się samopoczucie.
W walce z toksynami na pewno pomocne będą owoce i warzywa. Zaleca się spożywanie 400g dziennie. Dla organizmu są cennym źródłem witamin (antyoksydantów), składników mineralnych, błonnika i wody.
Błonnik należący do grupy węglowodanów nie jest trawiony przez organizm człowieka. Błonnik ogranicza wchłanianie glukozy poprzez tworzenie w jelicie ciężko przepuszczalnej błony. Zapobiega w ten sposób nagłym wahaniom glukozy we krwi. Ponadto, błonnik pęcznieje, co powoduje wolniejsze opróżnianie żołądka a co za tym idzie dłuższe uczucie sytości. Ponadto pomaga ,,wymieść” nagromadzone w jelitach złogi. Błonnik wpływa też na obniżenie poziomu cholesterolu, ciśnienia krwi, zapobiega zaparciom. Dobrymi źródłami błonnika są: pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa i owoce.
W czasie oczyszczania ważne jest także spożywanie odpowiedniej ilości wody. Poleca się także zielona herbatę, która zawierająca polifenole, które usuwają z organizmu toksyczne wolne rodniki tlenowe. Pomagają także w rozpuszczeniu toksyn i usunięciu ich z organizmu. Pomocne będą też zioła, takie jak: koper włoski, brzoza biała, tamarynowiec, fiołek trójbarwny, morszczyn, łopian oraz mniszek lekarski.
W procesie oczyszczania organizmu niemałą rolę przypisuje się ruchowi. Uprawiając jakąś aktywność fizyczną podnosimy temperaturę ciała, co skutkuje wzmożonym poceniem się. Wraz z potem usuwane są z organizmu toksyny. Bardzo wskazana jest również sauna. Naczynia krwionośne rozszerzają się pod wpływem temperatury, co sprzyja wydzielaniu potu.