Płatki owsiane a kukurydziane
Witaj.
Owies wyróżnia się na tle innych zbóż. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na obecność wysokowartościowych białek. Wysoka jest głównie wartość globulin bogatych w lizynę. Płatki owsiane zawierają sporą ilość minerałów oraz witamin, takich jak: potas, wapń, magnez, żelazo, miedź, mangan, tlenki siarki, tlenki fosforu, cynk, molibden, krzem, bar, jod, kobalt, wit. B1, B2, PP, E,sód oraz błonnik.
Płatki owsiane zawierają sporą ilość błonnika rozpuszczalnego, a więc takiego, który obniża poziom złego cholesterolu (LDL). Badania wykazały, że spożywanie 1 i 1/3 talerza płatków z pełnych ziaren owsa w okresie 3 miesięcy powoduje spadek poziomu cholesterolu o około 6 mg/100 ml. U osób o najwyższym poziomie cholesterolu we krwi (230 mg/100 ml) spadek ten był większy i wynosił 16 mg/100 ml. Jednocześnie owies chroni przed chorobami serca. Co ciekawe, owies jest także bogatym źródłem awentramidów, związków hamujących powstawanie w naczyniach tzw. pasm tłuszczowych, które mogą prowadzić do ataków serca i udarów.
Owies pomaga obniżyć wysokie ciśnienie krwi, które jest bezpośrednią przyczyną udarów i zawałów serca. Płatki owsiane są bogatym źródłem witaminy B1 (tiaminy), niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, oraz kwasu foliowego, który pozytywnie wpływa na wagę i rozwój płodu.
W porównaniu do innych zbóż owies zawiera najwięcej tłuszczu, bo aż 7%. Jednak tłuszcz ten ze względu na swój skład chemiczny jest bardzo cenny, bo zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), których organizm nie potrafi wytwarzać. Kwasy te zapobiegają powstawaniu zakrzepów oraz odgrywają dużą rolę w profilaktyce i w leczeniu miażdżycy. 100 g. płatków owsianych to 366 kcal, 13g białka, 54g węglowodanów oraz 7g tłuszczu.
Płatki kukurydziane, cenne szczególnie dla osób będących na diecie bezglutenowej. Płatki te dostarczają organizmowi cennych pierwiastków takich jak: fosfor, potas, selen i magnez. Można w nich również znaleźć witaminy z grupy B, A i E, które wpływają korzystnie na stan skóry, włosów i paznokci. Ponadto zawierają sporo błonnika pokarmowego (7g na 100g). Niestety płatki kukurydziane są jednocześnie bogatym źródłem sodu, dlatego nie są polecane osobom z chorobami nerek, nadciśnieniem czy też niewydolnością krążenia.
Do zdecydowanych minusów spożywania płatków kukurydzianych należy także obecność węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym, czyli po ich spożyciu szybko podnosi się poziom cukru we krwi i równie szybko spada, powoduje to, że jesteśmy znowu głodni (dla porównania owsianka zapewnia uczucie sytości na dłużej). Kupując płatki kukurydziane należy uważać także na cukier, z którym producenci często je mieszają.
Jeśli nie przepadasz za owsianką, pomyśl o wyborze innych płatków, które są korzystniejsze dla naszego zdrowia. Mam tu na myśli płatki jęczmienne, które zapobiegają zaparciom, bogate w minerały i witaminy płatki gryczane, płatki żytnie, które zapobiegają powstaniu nowotworów czy też bogate w krzem płatki jaglane.