Czy miałeś do czynienia z tzw. teff?
Witaj. Teff pochodzi z terenów dzisiejszej Etiopii, zwana również miłka abisyńską. Teff jest zbożem bezglutenowym. Wartość energetyczna 100 g. teffu wynosi 367 kcal (białko: 13,3g, tłuszcze: 2, 38g, węglowodany: 73,13g). Roślina ta ma tle innych zbóż unikatowy skład mineralny. Obok dużej zawartości wapnia i żelaza zboże to wyróżnia również zasobność w kwas foliowy, antyoksydanty i błonnik pokarmowy. Teff zawiera także spore ilości metioniny i cysteiny oraz dużymi, w porównaniu z innymi zbożami, ilościami lizyny. Ważną zaletą teffu jest trwałość ziarna podczas przechowywania. Tłuszcz jest mało poddatny na jołczenie, dzięki czemu roślina ta może być przechowywana przez wiele lat.
Teff coraz częściej używa się jako zagęstnik w przemyśle spożywczym, przykładowo do produkcji zup w proszku, ciastek, kleików, grysików i placków. Jest również ważnym składnikiem diety bezglutenowej obok gryki, lnu, mąki z brązowego ryżu, amarantusa i quinoa. Teff stanowi cenny składnik mieszanek do wypieku chleba bezglutenowego. Chleb upieczony z dodatkiem mąki z teffu nie jest nadmiernie kruchy. Ciekawe właściwości ma także zakwas z maki teff, ponieważ Lactobacilli z zakwasu eliminują zanieczyszczenia glutenowe z wypieku, zaś cały wypiek wzbogacony zostaje kwasem foliowym.
Dietetycy szczególnie polecają gotowane, całe ziarna teffu na śniadanie oraz w mieszance wielozbożowej jako część obiadu. W kuchni obok trwałości teffu jest także szybkość gotowania – ok. 10-20 min.
Teff występuje pod postacią mąki, ziaren, płatków oraz mleka. Dobrze komponuje się z dodatkiem warzyw ale również można je przyrządzić na słodko.