Czy można jeść słodycze podczas "robienia" masy ?
chciałbym zapytać, czy przy zwiększonej aktywności fizycznej (intensywna, wyczerpująca praca po 9 godz. dziennie- obciążająca górne partie ciała) można do diety na masę mięśniową dorzucić słodycze?
Witaj. ,,Robienie” masy mięśniowej pociąga za sobą konieczność spożywania większej ilości kalorii, tak aby osiągnąć stan tzw. dodatniego bilansu energetycznego. Pytasz, czy dobrym wyborem, będzie uzyskiwanie tej nadwyżki energii ze słodyczy. Spójrzmy przez moment co dzieje się w organizmie, kiedy zjadasz np. baton. Generalna zasadą jest to, że każdy cukier, aby organizm mógł z niego korzystać jako źródła energii, musi stać się glukozą. Cukry, jakie znajdujesz w słodyczach czy też miodzie metabolizowane są bardzo szybko, toteż po ich spożyciu błyskawicznie wzrasta poziom cukru we krwi. Jest to głównym sygnałem do produkcji insuliny, hormonu odpowiadającego za odtransportowanie glukozy do komórek i obniżenie jej poziomu we krwi. Jednocześnie insulina odpowiada za proces rozrostu tkanki tłuszczowej. Pod wpływem tego hormonu komórki tłuszczowe powiększają się. Duże ilości cukru zmuszają trzustkę, która produkuje insulinę oraz inne narządy do ogromnego wysiłku. Paradoksalnie produkcja insuliny jest niewspółmiernie duża z zapotrzebowaniem organizmu, dlatego przy ciągłym spożyciu cukru jesteśmy stale nieocukrzeni. Takie postępowanie prowadzić może w szybkim tempie do powstania cukrzycy insulinozależnej. Na tym jednak nie koniec, dieta bogata w cukry proste może powodować zmniejszenie ilości glukagonu i hormonu wzrostu, tak pożądanego przez osoby uprawiające sporty siłowe. Ponadto permanentnie podniesiony poziom insuliny powoduje odczuwanie głodu, ponadto przyczynia się do podniesienia trójglicerydów we krwi, co może doprowadzić do miażdżycy, zawału serca i próchnicy.
Nadmiar cukrów prostych powoduje, że organizm musi niszczyć swoje wewnętrzne zasoby. Naturalne produkty, takie jak przykładowo owoce zawierają cukier w otoczeniu cennych witamin i minerałów, które pomagają go trawić i metabolizować. Tymczasem, jako, że cukier nie zawiera nic poza ładunkiem energii, toteż organizm musi sięgać do swoich rezerw aby go strawić. W ten sposób pula składników zgromadzonych w organizmie szybko się wyczerpuje.
Pamiętaj też, że cukry proste dodawane są obecnie praktycznie wszędzie: ketchup, musztarda, majonez, warzywa konserwowe, przyprawy, pieczywo, płatki śniadaniowe, jogurty owocowe i wiele, wiele innych. Tak naprawdę aby unikać spożywania takich ukrytych cukrów należy bardzo uważnie czytać etykiety produktów a najlepiej w ogóle zrezygnować z żywności przetworzonej.
Uwaga też na produkty light, które w swoim składzie zamiast sacharozy mają fruktozę. Fruktoza nie powoduje tak ogromnych wyrzutów insuliny, toteż można by uznać ją za bezpieczną. I tak się stało. W wielu produktach zamieniono cukry proste właśnie na fruktozę, niestety wbrew oczekiwaniom problem otyłości i zaburzeń zdrowotnych nie zniknął a przeciwnie, przybrał na sile. Jak się okazało, fruktoza, mimo że metabolicznie łatwiejsza do skontrolowania to jednak z łatwością przerabiana jest na tłuszcz. Wiąże się to z rozwojem insulino oporności, podwyższonym poziomem insuliny, nietolerancją glukozy, nadciśnieniem tętniczym.
Jak wynika z powyższego, wbrew powszechnej opinii, spożywanie nadmiaru cukrów prostych nie oznacza jedynie szybszego tempa produkcji tkanki tłuszczowej. Wiąże się z tym wiele zaburzeń zdrowotnych. Jeśli więc wykonujesz ciężką pracę a oprócz tego zamierzasz ćwiczyć w celu zbudowania masy mięśniowej podbijaj dobowe zapotrzebowanie energetyczne sięgając po węglowodany złożone i zdrowe tłuszcze. Jeśli chodzi o te pierwsze wybieraj kasze, ryż, makarony, ziemniaki, bataty, owoce. Unikaj natomiast produktów przetworzonych.
Zobacz również
Precyzyjne spalanie tkanki tłuszczowej