Alkohol - wróg w płynnej postaci?
jestem nowy na stronie a ćwiczę od 2 lat. Zastanawia mnie wpływ alkoholu na organizm osoby aktywnej, która stara się zbudować masę mięśniową. Jak wiadomo nie raz będziemy mieli kontakt z alkoholem w różnej postaci stad mam kilka pytan. Jak często można sobie pozwolić na jego sporzycie, czy będzie miało to duży wpływ na naszą formę i skład ciała oraz czy wiedząc uprzednio o imprezie czy jakiejś uroczystości jesteśmy w stanie się jakoś przygotować aby negatywne skutki były jak najmniejsze?
Z góry dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam
Michał
Witaj,
Pewne ilości alkoholu nie są szkodliwe. Wręcz przeciwnie, podnoszą ciśnienie krwi oraz wspomagają emulgacje kwasów tłuszczowych dostarczanych z dieta. Dobowa dawka alkoholu nie powinna być większa niż 25 g. W skali tygodnia, zaś można spożywać nie więcej niż 100g. Ekwiwalentem dobowej dawki alkoholu może być jedno półlitrowe piwo lub kieliszek (125ml) wina.
Alkohol pity z umiarem może podwyższać poziom ,,dobrego" cholesterolu HDL Oraz zmniejszać zjawisko zlepiania się płytek krwi, chroniąc tym samym przed zatorami. Czerwone wino jest bogate w polifenole, saponiny oraz resweratrol, które pomagają obniżyć poziom ,,złego" cholesterolu LDL.
Umiarkowane spożywanie alkoholu na pewno nie zniszczy osiągnięć treningowych. Warunkiem jest jednak wliczenie jego ilości do dobowej podaży kalorycznej. Pamiętajmy jednak, ze alkohol jest dość kaloryczny, 1g zawiera 7 kalorii.
Jeszcze jedna ważna uwaga, dopóki organizm trawi alkohol, nie zajmuje się trawieniem i przyswajaniem niczego innego. Nie chodzi tu oczywiście o lampkę wina pitą do obiadu, ale o wypijanie dużych ilości alkoholu np. w czasie imprezy. Trzeba wiec mieć na uwadze, ze każda przekąska zjedzona wówczas odłoży się w postaci tkanki tłuszczowej. W trakcie metabolizowana alkoholu zahamowaniu ulega także resynteza glikogenu mięśniowego i wątrobowego. Skutkiem tego jest niższy poziom energii następnego dnia. Alkohol działa także odwadniające, a to oddziałuje negatywnie na poziom anabolizmu oraz zdolności komórek do przeprowadzania procesów metabolicznych.