12 czerwca 2014 10:02 •
Jak obliczać zapotrzebowanie kaloryczne ?
Witam . mam na imię Patryk mam 16lat od 4mc. chodzę na siłownie na początku ważyłem 93.5kg przy wzroście 172.5 przez 2 mc schudłem do 83kg , ale teraz waga staneła czy mógłby pan pokazać jak powinno wyglądać obliczenia kaloryczne i mikroskładników.
327
3
dodał odpowiedź 12 czerwca 2014 13:26
Siema. Możesz użyć kalkulatorów na internecie, bądź zastosować wzór : waga x 24 x 1.3-1.7 (im bardziej aktywny jesteś, tym współczynnik powinien być większy - również uwzględnij to czy masz tendencje do odkładania tkanki tłuszczowej czy może wręcz przeciwnie - ciężko Ci przytyć itp.). I jak zwykle zaznaczę, że nie otrzymasz za pomocą chyba żadnego wzoru idealnej puli kalorii jakie powinieneś spożywać w ciągu dnia. Takie wyniki z kalkulatorów, wzorów stosuj tylko jako baza/schemat. Odpowiednią podaż kalorii musisz znaleźć sam. Tzn. przetestować kalorie, które otrzymałeś na sobie (również możesz wyliczyć średnią z kilku wyników, które otrzymałeś i dopiero później zacząć sprawdzać je na sobie.). Czyli trzymasz takie zapotrzebowanie przez okres około 2 tygodni i patrzysz czy waga się zmienia. Widzę, że Twoim celem jest redukcja, więc później odejmujemy te około 300kcal i znowu trzymamy przez około 2 tyg. Jeżeli waga za szybko spada - dodaj trochę kalorii, jeżeli nie leci w dół no to ucinamy ponownie. Co do makroskładników to przyjmij, że będziesz dostarczał około 2g białka na kilogram masy ciała, około 1g tłuszczy/kgmc a resztę zapotrzebowania uzupełniłbym węglowodanami. W razie jakichś pytań wal śmiało, postaram się odpowiedzieć. Pozdrawiam serdecznie :)
dodał odpowiedź 12 czerwca 2014 20:21
Witam!
Bardzo przydatny w układaniu diety bedzie dla ciebie ten artykuł jest bardzo fajnie tam krok po kroku rozpisane!
Obliczasz swój BMR do tego musisz dodać NEAT, efekt termiczny pożywienia i aktywność.
Zapotrzebowanie można łłatwo obliczyć dzięki temu artykułowi
http://www.sfd.pl/Zapotrzebowanie_kaloryczne%2C_skł._prod._żywnościowych%2C_%25_bf-t276436.html
Potem rozkłądasz makro skłądniki przynajmniej 2g białka (jaja nabiał ryby indyk kurczak) na kg masy ciała i 1g tłuszczu (oliwa z oliwek olej rzepakowy, orzechy migdały) na kg masy ciała a resztę do zapotrzebowania niech dobiją węgle