Zadaj pytanie

Czy ektomorfik czy nie?

Witam. Mam 174cm wzrostu i waże 60kg. Ciało całe umięśnione, praktycznie zero tłuszczy tylko niestety te mięśnie są małe. Prowadzę aktywny tryb życia. Przez 4 miesiące robiłem ćwiczenia zalecane ektomorfikowi. Czyli duże obciążenie a mało serii (przeważnie było to 4x8) i typowo ćwiczenia siłowe. Natomiast przeczytałem, że najlepsza dieta dla tego typu budowy to węglowodanowa i do niej się stosowałem. Po tym okresie mam przyrost w łapie 1cm(reszty pomiarów niestety nie mam) czy dalej kontynuować taki trening i dietę, czy może przerzucić się na typową na masę?
841
3

Witamy,

kwestią kluczową jest dodatni bilans kaloryczny w diecie.

 

Kwestię obliczania zapotrzebowania kalorycznego omówił Michał Karmowski (2 pytanie):

https://www.youtube.com/watch?v=TtAANFmTowI

 

Ogólnie w diecie powinny znaleźć się przede wszystkim następujące produkty:

-       węglowodany złożone (ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty, pieczywo pełnoziarniste, kasze);

-       białko: chude mięso drobiowe, jajka, sery, ryby;

-       zdrowe tłuszcze: orzechy włoskie, laskowe, brazylijskie, migdały, ryby, oliwa z oliwek, olej lniany;

-       warzywa: przede wszystkim brokuły, które poprzez ujemny bilans kaloryczny ułatwiają/przyspieszają odchudzanie, ale także szpinak, pomidory, cukinia i inne warzywa.

 

Każdy posiłek powinien być złożony z węglowodanów, białka, tłuszczów oraz warzyw. Oczywiście owoce też są wskazane, poza porą wieczorną.

 

Posiłek przedtreningowy powinien być odpowiednio kaloryczny, aby dostarczyć energii na cały trening. W szczególności powinniśmy oprzeć się na węglowodanach złożonych, takich jak ryż brązowy, kasze, makaron pełnoziarnisty. Preferowane jest także chude mięso drobiowe, wołowe lub ryba i warzywa, zwłaszcza brokuły, szpinak lub inne wg uznania.

 

Podobnie wygląda sprawa z posiłkiem potreningowym. Jednak należy pamiętać, że kompozycja posiłków zależy od rodzaju diety i aktywności fizycznej w ciągu dnia oraz pory treningu.

 

Warto też pamiętać, że różne mięśnie mają różny „skład“. Niektóre mają przewagę włókien wolnokurczliwych, inne szybkokurczliwych. Mięśnie z przewagę włókien wolnokurczliwych wymagają większej liczby powtórzeń i są bardziej oporne na zmęczenie. Należą do nich w szczególności barki (zakres powtórzeń 12-20), plecy (zakres powtórzeń 10-15) oraz bicepsy (zakres powtórzeń 9-12). Z kolei takie grupy mięśniowe jak klatka piersiowa czy triceps nie wymagają tak dużej liczby powtórzeń, ze względu na dominacją włókień szybkokurczliwych. Wystarczy wówczas wykonywać ćwiczenia z zakresem powtórzeń 5-8.

 

Tymczasem zachęcamy do regularnego odwiedzania kanału Zapytaj Trenera (regularnie dodajemy nowe filmy):

https://www.youtube.com/ZapytajTrenera

http://www.zapytajtrenera.pl

dodał odpowiedź 23 października 2013 18:16
Witam Marku. Spróbuj może treningu ogólnorozwojowego typu HST, FBW itp. Co do diety na masę ustaw sobie składniki odżywcze w następujący sposób: - Białko 15% (czyli 15% kcal ma pochodzi ze źródeł białkowych , wliczasz białko zwierzęce jak również roślinne) - Węglowodany 55% ( to samo tutaj 55% kcal to węglowodany) - Tłuszcze 30% ( 30 % kcal pochodzi z tłuszczy ) Jeżeli coś jest nie zrozumiałe pisz, pytaj. Pozdrawiam
dodał odpowiedź 23 października 2013 18:38
Wypróbuj każdą wtedy będziesz wiedział najlepiej każdy organizm reaguje inaczej, ale wydaje mi się że najlepszy będzie trening ogólnorozwojowy. Wiele osób było zadowolonych z treningów typu HST i FBW i pozwoliło im łatwiej ruszyć z masą i siłą niż typowy split.
Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Zamknij

Formularz kontaktowy

catpcha odśwież obrazek

Komunikat

Zaloguj się

lub

Zarejestruj się w serwisie

Załóż konto

Zasubskrybuj newsletter

odśwież obrazek

Odzyskaj hasło

Zarejestruj się w serwisie

lub

Zarejestruj się przez Facebooka

Rekomendujemy rejestrację w serwisie Zapytaj Trenera za pomocą usługi Facebook Connect zamiast tworzenia nowego konta. Jest to przede wszystkim szybsze rozwiązanie, ale pozwala również na korzystanie z wielu funkcji i udogodnień, które oferuje Facebook.

kliknij mnie