Makaron durum czy ryż biały
Witaj.
Ryż jest bodaj najstarszą z roślin uprawianych na świecie. Oprócz tego, że dostarcza sporej dawki węglowodanów to jeszcze jest niezastąpiony w diecie osób będących na diecie bezglutenowej. W przeciwieństwie do ryżu brązowego, biały poddawany jest intensywnemu procesowi oczyszczania, m.in. polerowania, w wyniku czego pozostaje właściwie samo bielmo bogate w skrobię. Tymczasem najwartościowszy jest w ryżu zarodek, zawierający sporo witamin, minerałów oraz błonnika.
W odróżnieniu od brązowego ryżu, biały można przechowywać długi czas. Po otwarciu jego okres przydatności wynosi 1-2 lata, zamknięty nie traci świeżości nawet przez 8-10 lat. Tymczasem ryż brązowy najlepiej spożyć w ciągu 6 miesięcy. Biały ryż jest także ubogi w tłuszcze, które szybko utleniają się w wyniku procesu oczyszczania.
Różnica między białym a brązowym ryżem dotyczy także IG, który wskazuje jak bardzo podnosi się poziom glukozy we krwi po spożyciu danego posiłku węglowodanowego. Ryż brązowy ma stosunkowo niski IG (55), toteż cukier we krwi podnosi się stopniowo i nie spada drastycznie. Zapewnia to dłuższe uczucie sytości. IG białego ryżu to 70. Sprawia to szybki wzrost poziomu cukru we krwi oraz gwałtowną odpowiedź insuliny. Zbyt częste i nagłe wyrzuty insuliny mogą prowadzić do insulinooporności oraz przyczyniać się do rozwoju cukrzycy. Insulina w takich częstych dawkach nie jest korzystna dla naszych narządów wewnętrznych. Hormon ten obniża poziom glukozy we krwi, zaś nadmiar węglowodanów często bywa przetwarzany w tłuszcz zapasowy. Efektem takiego nagłego spadku poziomu cukru we krwi może być uczucie znużenia, apatii, głodu. Lepiej więc nie serwować swojemu organizmowi zbyt często takiego ,,zastrzyku”. Inaczej sprawy się mają, kiedy chcesz uzupełnić zasoby glikogenu po ciężkim treningu, wówczas zjedzenie porcji białego ryżu ma swoje uzasadnienie.
Świetnym wyborem żywieniowym jest makaron produkowany z pszenicy durum. Mąka z pszenicy durum zawiera więcej fosforu, potasu, żelaza, miedzi, manganu, cynku, a także witamin z grupy B (B1, B2, B5, B6) oraz kwasu foliowego niż mąka z pszenicy zwykłej. Durum zawiera również luteinę, która chroni przed działaniem wolnych rodników i wspomaga wzrok. Ważny jest również fakt, że do produkcji tego makaronu używane są tylko mąka i woda, dodatek jaj jest niedopuszczalny. Na makaron ten, zresztą jak na również na inne rodzaje powinny uważać osoby będące na diecie bezglutenowej. Makaron z pszenicy durum ma sporo glutenu.
100G makaronu z mąki durum zawiera 12g białka, 2g tłuszczu, 64g węglowodanów i 7g błonnika. IG takiego makaronu jest niższy od IG białego ryżu. Co istotne na IG ma wpływ czas obróbki termicznej. Inaczej mówiąc, jeżeli gotujemy makaron z pszenicy durum przez 20 minut ma on indeks glikemiczny 58, kiedy będziemy gotować go jedynie 12 minut, wartość ta zmniejsza się do 34. Tymczasem 100g białego ryżu to 7,9g białka, 79g węglowodanów oraz 0,90g tłuszczu, IG wynosi aż 70. Jeśli mowa o IG to zdecydowanie lepiej wypada makaron z pszenicy durum. Co istotne spożycie tego produktu nie pociąga za sobą konsekwencji pod postacią nagłego spadku glukozy we krwi. Zwróć także uwagę na przewagę tego makaronu nad białym ryżem ze względu na obecność w nim witamin i minerałów.