Dalczego?-banan
Witaj.
Wielu bywalców siłowni sięga po treningu po ten właśnie owoc. Banany mają wielu zwolenników oraz wielu przeciwników. Ci drudzy donoszą o szkodliwości spożywania ciemnych końcówek owoców, gdzie rzekomo znajduje się siedlisko wszelkich pasożytów, ich zdaniem banany też tuczą. Gdzie leży prawda? Oczywiście nie można jeść ich w ogromnych ilościach, bo rzeczywiście wszystko spożywane w nadmiarze przyczynia się do wzrostu tkanki tłuszczowej.
Średniej wielkości banan waży około 120 gramów i dostarcza około100 kcal, pochodzących niemal wyłącznie z węglowodanów. Jeden owoc pokrywa około 20% dziennego zapotrzebowania na witaminę C, 12% zapotrzebowania na witaminę B6, potas oraz błonnik pokarmowy. Owoce te zawierają również witaminy z grupy B, magnez oraz miedź. Ponadto banany, zwłaszcza te bardzo dojrzałe, zawierają znaczne ilości przeciwutleniaczy.
IG bananów waha się pomiędzy 50 a 70, co ma swoje dobre i złe strony. Do pozytywów na pewno należy ich lekkostrawność, przez co mogą być spożywane przez osoby mające jakieś dolegliwości żołądkowe, doskonale sprawdzają się również po treningu jako uzupełnienie poziomu energii i mikroelementów. Do negatywnych skutków spożywania tego owocu należy gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi, co pociąga za sobą skok insuliny. Kiedy poziom cukru we krwi opadnie może pojawić się uczucie zmęczenia, głodu, apatii.
Wracając do Twojego pytania, banan wyróżnia się na tle innych owoców tym, że taki dojrzały okaz zawiera skrobię a nie fruktoza. Fruktozy nie poleca się spożywać bezpośrednio po treningu, ponieważ uzupełnia ona jedynie glikogen wątrobowy, nie zaś mięśniowy. Jej nadmiar łatwo przekształca się w tkankę tłuszczową. Ze skrobią rzecz ma się inaczej. Skrobia trawiona jest dwuetapowo, w pierwszej kolejności ulega rozszczepieniu na maltodekstrynę, czyli cukier skrobiowy, w drugiej na glukozę. Właśnie ten drugi cukier może być magazynowany w postaci glikogenu mięśniowego. Kolejną przyczyną, dla której warto sięgać po treningu właśnie po banany jest obecność potasu, jedna sztuka ma go ok 600 mg pierwiastka o działaniu zasadotwórczym, uczestniczącym w równowadze wodno-elektrolitowej organizmu . Nie bez znaczenia pozostaje także obecność magnezu i manganu. Jak wiemy pierwiastki te często są tracone z organizmu w dużych ilościach wraz z potem. Warto przy tym pamiętać również o uzupełnieniu sodu, którego banany nie zawierają zbyt wiele. Ilość zjadanych bananów jest kwestią indywidualną, sugeruję 1-2 średniej wielkości owoców. Ilość ta powinna być dyktowana oczywiście intensywnością treningu.