Żurawina-czy spożywać czy też nie?
Witaj.
Żurawina była od dawna stosowana do leczenia zapaleń dróg moczowych, kamicy nerkowej i jako środek wzmacniający odporność organizmu. Najczęściej zakażenia dróg moczowych dotykają kobiet, dotyczy to głównie starszych pań. Skutkiem ubocznym stosowanej wówczas terapii farmakologicznej jest niszczenie naturalnej flory bakteryjnej jelit. Z licznych badań naukowych wynika, że sok z żurawiny może stanowić świetną alternatywę dla leków. Związki roślinne zawarte w żurawinie zmniejszają przyczepność bakterii E Coli do nabłonka dróg moczowych. Ogranicza się wtedy namnażanie tych bakterii, nie naruszając przy tym pożytecznej flory bakteryjnej jelit. Warto dodać, że owoc ten nie powoduje zakwaszenia moczu lecz alkalizując go nie stwarza zagrożenia dla osób z kamicą moczową. Przeciwnie, chorzy powinni go stosować cały czas w celu zapobiegania nawrotom kamicy. Sok z żurawiny rozpuszcza kamienie zawierające moczany i przerywa napady kolki nerwowej. Większość badań wskazuje na fakt, że złogi powstają kiedy mocz jest lekko kwaśny. Odkwaszanie moczu jest więc istotne dla osób spożywających duże ilości białka pochodzenia zwierzęcego.
Żurawina jest także wspaniałym źródłem witamin i soli mineralnych. Posiada duże ilości witaminy C i z tego powodu sok z żurawiny polecany jest przy przeziębieniach. Oprócz tego owoc ten zawiera antyoksydanty o sile działania porównywalnej z czerwonym winem.
Kwas szczawiowy powstaje podczas procesów metabolicznych zachodzących w naszym organizmie. Następnie jest wydalany przez nerki, jeśli jednak jest go zbyt dużo, to może się on gromadzić prowadząc do kamicy nerkowej lub piasku. Sporo tego kwasu znajduje się w szczawiu, rabarbarze, szpinaku, papryce i pomidorach. Żurawina zawiera spore ilości szczawianów, jednak badania wykazały, że wypijanie każdego dnia ok. 500 ml soku z żurawin powoduje obniżenie wydalania szczawianów z moczem. Spada jednocześnie poziom wysycenia moczu szczawianami wapnia. Dzieje się tak ze względu na obecność kwasu chinowego w owocach żurawiny. Zostaje on wydalony z moczem w postaci niezmienionej. Jego obecność zakwasza lekko mocz, co utrudnia łączenie się szczawianów z jonami wapnia i fosforu w nierozpuszczalne związki, które są właśnie przyczyną tworzenia kamieni nerkowych. Spożywanie soku z żurawiny należy jednak skonsultować z lekarzem, gdyż przy bardzo wysokim stężeniu szczawianów w moczu może okazać się on niewskazany.