Dieta niskoweglowodanowa dla endomorfika
Przede wszystkim zacznij spożywać węglowodany tylko w określonych ramach czasowych. Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie systemu żywienia Carb Back Loading. Posiłek z węglowodanami spożywaj codziennie na noc. W dni treningowe drugim posiłkiem węglowodanowym będzie posiłek po treningu. Reszta Twoich posiłków musi być białkowo-tłuszczowych. O ile nie trenujesz wcześnie rano, staraj się w pierwszej części dnia całkowicie wyłączyć lub ograniczyć węglowodany, z prostej przyczyny - rano mamy podwyższony poziom kortyzolu, zjadając porcję węglowodanów podniesiemy jego poziom zamiast obniżyć.
Ważną rzeczą dla ciebie jest unikanie cukrów prostych i produktów przetworzonych. Oprócz tego, że wyeliminujesz słodycze czy fast foody, odstaw również napoje słodzone oraz owoce. takie działanie ustabilizuje poziom insuliny w Twoim organizmie, co jest szalenie istotne przy Twoim somatotypie.
Pierwsze dni, nawet tygodnie mogą wydawać się ciężkie, gdyż organizm będzie musiał przyzwyczaić się do pozyskiwania energii z tłuszczów.
Bardzo dobrymi źródłami tłuszczy będą tłuste i średnio tłuste mięsa i ryby, awokado, olej kokosowy, lniany z wiesiołka, oliwa z oliwek, masło klarowane, żółtka jaj, orzechy, migdały i nasiona.
Przy Twojej wadzę spróbuj zacząć od 100g węglowodanów dziennie. W dzień nietreningowy nawet do 150g. Jeśli będziesz czuł się bardzo słabo minimalnie możesz zwiększyć ich pulę. Resztę zapotrzebowania pozyskuj to: białko i tłuszcze.
Co do drugiej części twojego pytania, jeśli zdecydujesz się na dodatkowy trening cardio rano, spożycie ok 30g węglowodanów (1 banan) po jego wykonaniu na pewno Ci nie zaszkodzi.
Powodzenia
Zobacz nasze filmy na Youtube: